تکذیب شایعات درباره درگیری آمریکا با ایران

به گزارش مجله فازنما، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران مدعی شد کشورهای اروپایی هم خواستار تمدید بندهای زوال پذیر برجام هستند.

تکذیب شایعات درباره درگیری آمریکا با ایران

به گزارش خبرنگاران از فارس، الیوت آبرامز، کننده ویژه دولت آمریکا در امور ایران در مصاحبه ای که بامداد جمعه (به وقت تهران) منتشر شده گفته کشورهای اروپایی خواستار تمدید بندهای زوال پذیر برجام هستند.

منظور از بندهای زوال پذیر در برجام که با نام بندهای غروب آفتاب هم شناخته می شود بندهایی در توافق هسته ای است که محدودیت های تعریف شده ذیل آنها برای فعالیت های هسته ای ایران بعد از دوره های زمانی مشخص منقضی می شوند.

منتقدان برجام در آمریکا منقضی شدن برخی از محدودیت های ایران در این توافق با گذشت زمان را جزو معایب این توافق دانسته و مدعی هستند که این محدودیت ها باید تمدید و دائمی شوند. آنها از این بندهای مندرج در برجام که محدودیت های آنها با گذشت زمان از بین می فرایند به عنوان بندهای غروب آفتاب یاد می کنند.

رفع تحریم ها در دولت آینده آمریکا

آبرامز در مصاحبه با الشرق الاوسط درباره برنامه های احتمالی دولت آینده آمریکا برای بازگشت به برجام گفت: برخی از تحریم های ما علیه ایران به برنامه هسته ای مربوط می شوند اما پاره ای دیگر تحریم های حقوق بشری یا ضد تروریستی هستند.

وی اضافه کرد: سخت می توان تصور کرد که یک رئیس جمهور بخواهد همه این تحریم ها را- در حالی که می دانیم موارد نقض حقوق بشر و حمایت از تروریسم ادامه دارند- لغو کند.

کننده ویژه دولت آمریکا در ادامه مدعی شد بازگشت به برجام پیچیده است و به آسانی فشار دادن یک کلید برق نیست.

او گفت: بازگشت به برجام، مثل فشار دادن کلید برق نیست [استعاره از ساده بودن]. کار بسیار پیچیده ای است و برای من روشن نیست چطور این اتفاق می تواند در یک روز یا حتی ظرف چند ماه بیفتد.

همگرایی اروپا و آمریکا علیه ایران

او در ادامه به همگرایی های آمریکا و اروپا در خصوص سیاست های دو طرف در قبال ایران هم اشاره کرد و مدعی شد که کشورهای اروپایی هم خواستار تمدید بندهایی از برجام هستند که با گذشت زمان منقضی می شوند.

آبرامز شرح داد: متحدان اروپایی ما ممکن است تمایل داشته باشند ما به برجام برگردیم، ولی آنها خودشان هم می خواهند از این توافق فراتر بفرایند.

وی اضافه کرد: روشن است که آنها هم خواستار رسیدگی به برنامه موشکی ایران، یا صادرات تروریسم توسط ایران هستند و آنها هم می خواهند بندهای زوال پذیر برجام برای سال های بیشتری تمدید شوند.

آلمان، انگلیس و فرانسه سه عضو اروپایی گروهی هستند که از سال 2015 به توافقی با ایران بر سر برنامه هسته ای این کشور دست پیدا کرده اند. این توافق قرار بود در ازای ایجاد محدودیت در بخش هایی از برنامه هسته ای، تحریم های اعمال شده به بهانه هسته ای علیه ایران را رفع کند.

دولت آمریکا اردیبهشت ماه سال 1397 از این توافق خارج شده و ضمن اعمال تحریم های متوقف شده ذیل این توافق، تحریم های دیگری علیه ایران وضع کرد.

تروئیکای اروپا علی رغم مخالفت های لفظی با خروج آمریکا از برجام به وعده های خود برای جبران آثار این خروج عمل نکردند.

جمهوری اسلامی ایران در واکنش به بی عملی کشورهای اروپایی در 5 گام طبق مفاد برجام تعهدات خود ذیل این توافق را کاهش داد.

تکذیب شایعات درباره درگیری با ایران

الیوت آبرامز در ادامه برخی شایعات درباره اینکه دولت فعلی آمریکا به دنبال جنگ با ایران است را رد کرد و گفت دونالد ترامپ دنبال درگیری جدید در منطقه خاورمیانه نیست.

او گفت: اخیراً شاهد بوده ایم که رئیس جمهور شمار نیروهای آمریکایی را کاهش داد و درباره تمایلش برای پایان دادن به جنگ اظهارنظر کرد. آشکار است که او دنبال هیچ درگیری جدید نیست. مسئله، واقعاً رفتار ایران است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 30 آذر 1399 بروزرسانی: 30 آذر 1399 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 735

به "تکذیب شایعات درباره درگیری آمریکا با ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکذیب شایعات درباره درگیری آمریکا با ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید