تقویت خدمات شهری برای گردشگران و ساخت هتل دانشگاه در پاسارگاد در دستور کار نهاده شد

به گزارش مجله فازنما، ایرنا/ براساس خبرهای واصله، تقویت خدمات شهری برای گردشگران و ساخت هتل دانشگاه در پاسارگاد در دستور کار نهاده شد.

تقویت خدمات شهری برای گردشگران و ساخت هتل دانشگاه در پاسارگاد در دستور کار نهاده شد

محمد فرخ زاده که از سوی محمد هادی ایمانیه، استاندار فارس مأمور پیگیری توسعه زیرساخت های گردشگری شهرستان پاسارگاد شده، اظهار کرد: با وجود اینکه این شهرستان، مجموعه جهانی پاسارگاد را در خود جای داده، اما فاقد هتل است.

وی اضافه نمود: گردشگران در سفر به این شهرستان، برای اسکان از منازل مبله یا خانه های مسافر استفاده می نمایند؛ بنابراین قرار شد یک ساختمان نیمه کاره مربوط به دانشگاه علمی کاربردی به ساخت یک هتل در این شهر اختصاص داده گردد.

لزوم پیگیری در سطح ملی

معاون هماهنگی امور زائرین و گردشگری استانداری فارس اظهار کرد: البته بایستی در وهله اول مذاکرات در سطح ملی انجام گردد و در صورت موافقت، فراخوان سرمایه گذاری در این مکان را برای جامعه هتلداران اعلام کنیم تا با ساخت هتل دانشگاه و راه اندازی رشته های مرتبط با گردشگری در این ساختمان بتوانیم گام موثری در جهت توسعه گردشگری این شهرستان برداریم.

لازم به ذکر است، بنا به تعریفی در هتل دانشگاه یا مدرسه هتلداری (Hotel School) علاقمندان به حوزه گردشگری به صورت نظری و عملی، در رشته های صنعت هتلداری، رستوران داری، مدیریت تور، بومگردی و حمل و نقل گردشگران آموزش می بینند ضمن اینکه این مرکز، قادر به میزبانی گردشگران و مسافران نیز هست.

آنالیز مسائل شهری

معاون هماهنگی امور زائرین و گردشگری استانداری فارس در بخش دیگری از این گفت و گو ادامه داد: در بازدید میدانی که از شهر مادر سلیمان و مجموعه میراث جهانی پاسارگاد انجام دادیم متوجه شدیم که این منطقه ها با مسائل مختلفی روبرو هستند که بخشی از این مسائل مربوط به حوزه راه و شهرسازی است.

وی گفت: در این بازدید با حضور در شورای ترافیک شهرستان پاسارگاد مسائل مربوط به این شهرستان از جمله تابلوهای راهنما، میدان راه ها، اصلاح های هندسی و بعلاوه مسائل تعویض و ایمن سازی معابر و طرح ترافیکی برای ورود و خروج به شهر مورد آنالیز نهاده شد.

این مقام مسئول اضافه نمود: پس از ارزیابی این مسائل مقرر شد طرحی در شورای ترافیک شهرستان آماده گردد؛ این طرح باید برنامه زمانبندی یک ساله داشته باشد و متناسب با آن پیش بینی های لازم برای برطرف نواقص و موانع در این حوزه انجام گردد.

ضرورت رسیدگی به شرایط ورودی سایت جهانی پاسارگاد

فرخ زاده با بیان اینکه شرایط ورودی مربوط به سایت جهانی پاسارگاد از دیگر مواردی بود که در این بازدید پیگیری شد، گفت: متأسفانه این ورودی بسیار نامناسب است و قرار شد تدابیری برای حل این مشکل اتخاذ گردد؛ در واقع باید با تملک زمین وایجاد راستگردی از جاده اصلی به ورودی شهر بخشی از این مشکل حل گردد.

وی مطرح نمود: همین مشکل در ورودی شهر پاسارگاد هم وجود دارد؛ ورودی شهر هم یک تقاطع غیرهمسطح دارد که دارای شرایط مناسبی نیست. در حال حاضر کار تسطیح آن شروع شده و در ادامه بایستی به گونه ای این کار را پیش ببرند تا هم زیبایی آن حفظ گردد و هم به علت حادثه خیز بودن امکان نشستن مردم در این محل وجود نداشته باشد.

معاون استاندار فارس اضافه نمود: بحث پیاده راه کردن ورودی سایت جهانی پاسارگاد نیز مطرح شد چرا که احتیاج است راه دسترسی از پشت موزه ایجاد و در این جهت بستر ارائه خدمات برای گردشگران فراهم گردد.

فرخ زاده ادامه داد: بازنگری پروژه ها و طرح جامع شهر مادر سلیمان و پاسارگاد نیز در دستور کار نهاده شد تا از این طریق مسائل زمین، ارتفاع و محدودیت های میراثی در ساخت و ساز را به ویژه در حریم درجه 2 حل نمایند.

لزوم اجرای طرح خیابان های الگو برای ایجاد نظم

وی بیان داشت: ورودی نامناسب سایت جهانی پاسارگاد، شرایط نامطلوب تابلوهای معرف کاربری و نوع ساخت و ساز سنتی باعث شکل گیری یک خیابان کاملا بی نظم شده که برای حل این مشکل قرار شد شورای شهر مادر سلیمان با یاری شهرداری آن منطقه کوشش نمایند تا طرحی با عنوان خیابان های الگو را در این منطقه اجرا نمایند.

این مقام مسئول اضافه نمود: این طرح شامل کف سازی مناسب و ایمن، کانال تأسیسات، فضای سبز، مسائل مربوط به ایمنی ترافیک و تابلوهای معرف کاربری، بحث ایمن سازی برق و خط گرم برق، مسائل مربوط به مبلمان شهری، زدودن اغتشاشات بصری و زیباسازی می گردد.

معاون هماهنگی امور زائرین و گردشگری استانداری فارس با اشاره به بازدید از امامزاده حسین (ع) سعادتشهر گفت: این امامزاده از مکان کوچک اقامتی برخوردار است و به علت اینکه در محل تردد قرار گرفته است احتیاجمند توجه و رسیدگی است؛ البته در این بازدید مسائلی در حوزه زمین و بحث تعریض معبر و بعلاوه بحث حمایت شهرداری برای تقویت این مکان از نظر مالی مطرح بود.

وی یادآور شد: جلسه ای را با هیأت امنای این امامزاده برگزار کردیم و در نهایت قرار شد که شهرداری پاسارگاد یک لایحه دوفوریتی را به شورای شهر ارائه کند و زمینی را که در منتهی الیه پشت امامزاده نهاده شده و سالهاست که بدون استفاده است در اختیار امامزاده قرار گیرد.

توسعه امامزاده حسین (ع) با حل مسائل زمین و تعریض معبر

معاون استاندار اضافه نمود: مجموعه هیأت امنای این امامزاده هم قرار شد همکاری های لازم را برای تعریض معبر داشته باشند به طوری که بجز روبرو، از کنار امامزاده هم دسترسی به خیابان اصلی فراهم گردد.

وی ادامه داد: ایجاد چند مغازه و فروشگاه متناسب با احتیاجهای زائرین در مقابل این مجموعه هم به صورت قرارداد کار مشترک یا واگذاری در دستور کار نهاده شد.

فرخ زاده برطرف نواقص معماری و سازه ای در امامزاده را از دیگر تصمیمات اتخاذ شده در این بازدید قلمداد کرد.

استاندار فارس در هفتمین روز از هفته دولت در سفر به شهرستان پاسارگاد از زیرساخت های گردشگری این شهرستان بازدید کرد که با ابراز نارضایتی استاندار و تأکید وی بر تغییر مدیریتی اداره میراث فرهنگی این شهرستان همراه بود.

محمد هادی ایمانیه استاندار فارس در زمان حضور در مجموعه تاریخی پاسارگاد شامل آرامگاه کوروش و دیگر آثار تاریخی ثبت شده در لیست جهانی یونسکو، از شرایط محوطه، روند نگهداری و ارائه خدمات رفاهی به گردشگران در این مجموعه ابراز نارضایتی کرد.

استاندار فارس در این بازدید خواستار ارائه شرح از سوی رئیس اداره میراث فرهنگی پاسارگاد شد که اهالی و مسئولان منطقه گفتند که وی طی ماههای گذشته در منطقه حضور میدانی مشهودی نداشته است.

منبع: همگردی
انتشار: 21 شهریور 1401 بروزرسانی: 21 شهریور 1401 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 1538

به "تقویت خدمات شهری برای گردشگران و ساخت هتل دانشگاه در پاسارگاد در دستور کار نهاده شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تقویت خدمات شهری برای گردشگران و ساخت هتل دانشگاه در پاسارگاد در دستور کار نهاده شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید