آموزش دوخت یقه انگلیسی سرخود و دو دکمه

به گزارش مجله فازنما، یقه انگلیسی در دوخت مانتو،پالتو و کت به کار می رود و دو نوع لاسکینه پهن و باریک دارد. در اینجا یقه انگلیسی سرخود و دو دکمه را آموزش می دهیم.

آموزش دوخت یقه انگلیسی سرخود و دو دکمه

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات هزینه تحصل در استرالیا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی استرالیا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی استرالیا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های استرالیا انتخاب کنید.

یقه انگلیسی

ابتدا در خصوص یقه انگلیسی توضیحی داده می گردد؛ یقه انگلیسی دارای دو مدل لاسکینه پهن و لاسکینه باریک است. یقه انگلیسی برای دوخت انواع مانتو، پالتو و کت به کار می رود.نکته ای که در اینجا باید به آن توجه گردد این است که ابتدا باید الگوی خام را طبق مراحل زیررسم کنیم.

قبل از هر کاری باید هم سرشانه و هم حلقه آستین را اصلاح کنیم، به این صورت:

 1. در الگوی پشت از ابتدا یقه پشت تا سرشانه را با متر اندازه می زنیم؛ در صورتی که بزرگتر اندازه واقعی سرشانه شما بود آنرا تنگ تر می کنیم و اگر کوچکتر بود کمی در امتداد آن بیرون می آییم. این نقطه را A می نامیم.
 2. حلقه آستین را در امتداد خط پهلو 1-2 سانت گشاد می کنیم و این نقطه B خواهد بود.
 3. نقطه A را به نقطه B طبق الگوی حلقه آستین به صورت هلال رسم می کنیم.
 4. در الگوی جلو نیز فاصله نقاط 28-27 را اندازه می زنیم و تمام مراحلی را که برای الگوی پشت انجام دادیم را تکرار می کنیم.
 5. توجه داشته باشید که این مراحل باید برای تمامی لباس ها قبل از اجرای هر نوع برش و انتقال پنس و ... انجام گردد.
 6. تغییرات الگوی پشت را اجرا می کنیم.
 7. تغییرات الگوی جلو را اجرا می کنیم.
 8. یقه را طراحی می کنیم.
 9. حال با کاغذ پوستی از قسمت هایی که احتیاج است، دوباره الگو برداری می کنیم.
 10. در قسمت یقه و محل اتصال یقه به سرشانه و لاسکینه چون یک مثلث مشترک وجود دارد و هم در لاسکینه و هم در یقه باید باشد. پس از یقه با کاغذ پوستی دوباه جدا الگو برداری می کنیم.
 11. از قسمت های دیگری که باید پوستی انداخته گردد، سجاف یقه می باشد. سجاف حتماً باید موازی ترکی درآورده گردد. در غیر این صورت جلوی لباس ایراد پیدا می نماید.
 12. سجاف را همراه الگو در می­آوریم و سجاف و الگو را با هم روی پارچه قرار می­دهیم.
 13. برای سجاف از پایین لباس 7 سانت (با احتساب 2 سانت جادکمه) داخل شده تا محل اولین جا دکمه و از سرشانه 4 سانت داخل می­شویم و این دو نقطه را به صورت هلال به هم وصل می­کنیم.
 14. تمام قسمت های الگوی تهیه شده و کاغذهای پوستی را روی پارچه می اندازیم. باید خطوط عمودی را موازی ترکی پارچه بگذاریم و با سنجاق به پارچه متصل می کنیم.
 15. فاصله خط قیچی تا درز پهلوها باید 3 سانت باشد و در بقیه موارد 1 سانت.
 16. بعد از برش با استفاده از کاغذ کاربن و رولت محل پنس ها را رولت می کنیم. بعد از رولت یک طرف پارچه کاغذ الگو را از پارچه جدا می کنیم و طرف دیگر را نیز رولت می کنیم.

دوخت یقه انگلیسی سرخود

از دولای باز پارچه یعنی ترکی به ترکی تا کرده، از لبه ترکی پارچه به اندازه 10 تا 12 سانتی متر برای زاپاس و شکل یقه و همچنین جا برای دکمه در نظر می گیریم. البته این طرح برای کت و مانتو مناسب تر است. روش برش، سجاف بلوز را تا زده از سمت راست 7 سانتی متر داخل و 8 سانتی متر پایین آمده دور یقه لباس را برش می زنیم؛ بعد از آن 1/2 سرشانه را علامت زده از این نقطه با شیب 3 سانتی متر سرشانه را رسم می کنیم. از نقطه شیب 20 تا 25 سانتی متر پایین آمده روی خط سینه آستین را می کشیم و در قسمت پایین لباس 1/4 دور باسن به اضافه 5 سانتی متر خط پهلو را رسم می کنیم.

پشت بلوز

از دولای بسته پارچه 1/4 دور باسن به اضافه 5 سانتی متر تا می زنیم از سمت راست به چپ 7سانتی متر داخل و 2 سانتی متر پایین می آییم. این قسمت را قیچی می کنیم 1/2 سرشانه را علامت زده 2 سانتی متر پایین آمده شیب سرشانه را کشیده و از این نقطه 20 تا 25 سانتی متر پایین آمده حلقه آستین را می کشیم.

یقه انگلیسی

پس از دوختن بلوز دور یقه بلوز را اندازه زده روی کاغذ الگو 1/2 دور یقه را طول مستطیل به پهنای 5 تا 8 سانتی متر رسم می کنیم. از سمت راست 2 سانتی متر بالا رفته به 5 سانتی متر سمت چپ وصل و سپس برش می زنیم.

یقه انگلیسی دو دکمه

 1. قسمتی که نوشته شده 6+3.5=9.5 (6 اندازه جا دگمه و 3.5 میزانی است که باید اضافه به یقه گردد.) و 9.5 اندازه خط صورتی رنگی است که بعد از 8 سانت رسم و تا بیرون بالاتنه ادامه یافته است .
 2. قسمت فلش سبز رنگ (6-8 سانت) محل نصب یقه از این قسمت می باشد.
 3. بازی یقه از امتداد نوک سینه رسم می گردد.
 4. نقاط cab را می دوزیم و c تا b را مابین سجاف و بالاتنه قرار داده و می دوزیم.
 5. قسمت نقطه چین آبی رنگ که 5 از سرشانه و 7 از پائین تعیین شده سجاف می باشد .
گروه مد و پوشاک خبرنگارانمنبع: setare.com
انتشار: 11 آبان 1399 بروزرسانی: 11 آبان 1399 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 630

به "آموزش دوخت یقه انگلیسی سرخود و دو دکمه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش دوخت یقه انگلیسی سرخود و دو دکمه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید