13 روش پرورش خلاقیت در کودک

به گزارش مجله فازنما، خلاقیت بچه ها باعث می گردد تا آن ها بتوانند هنگام رو به رو شدن با چالش ها از راه های متفاوتی استفاده نمایند. کودکی که دارای خلاقیت است می تواند ارزش ایجاد کند. به این معنا که با هوش خلاق خود توانایی به وجود آوردن آثاری ارزشمند را خواهد داشت. مهم ترین عامل در پرورش خلاقیت بچه ها، شما والدین هستید.

13 روش پرورش خلاقیت در کودک

تفکر خلاق چگونه ایجاد می گردد؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از حامی هنر زندگی ، تفکر خلاق مجموعه ای از داده ها و اطلاعات است که باعث ایجاد یک فکر و ایده جدید می گردد. در واقع خلاقیت، افکاری است که در ذهنتان می چرخد، بدون اینکه آن ها را کنترل کنید. خلاقیت یعنی این افکار و ایده های سردرگم را ترکیب نموده و شکل جدیدی از آن ها بسازید. تمام اختراعات و کشف ها، حاصل خلاقیت و در درجه بعدی نبوغ است.

بعضی عواملی که در داشتن تفکر خلاق موثر هستند شامل هوش، توانایی بدنی، استعداد و علاقه های متنوع می باشد که کاملا ژنتیکی و انتسابی است. اما چیزی که مهم است توانایی شما و محیط برای پذیرش و پرورش توانایی های کودکتان است. نوع تربیت در شکل گیری تفکرات خلاقانه کودک نقش دارد.

خلاقیت بچه ها در چه سنی بیشتر می گردد؟

به طور کلی بچه ها از همان ابتدا رگه های هوش و خلاق بودن خود را نشان می دهند اما معمولا تمرکز و توجه برای آن ها سخت است. در سن 5 سالگی به دلیل افزایش تمرکز، تکمیل زبان و تقویت مهارت های جسمی، کودک به اوج تفکر خلاق می رسد. در این مرحله و سنین 5 سالگی، شما باید برای پرورش خلاقیت کودکتان سرمایه گذاری کنید و راه های پرورش تفکر خلاق را بیاموزید.

راه ها و نکات پرورش خلاقیت بچه ها

روش های بسیاری برای پرورش تفکر خلاق در بچه ها وجود دارد و خیلی از آن ها بستگی به خلقیات و توانایی های فرزندتان دارند. بنابراین ضروری است که در این زمینه با روانشناس کودک در ارتباط باشید تا ویژگی ها و روش های منحصر به فرد کودک شما را کشف و بهترین راستا برای پرورش استعداد و خلاقیت او را پیدا کنید.

1- بگذارید کودک اشتباه کند:

بچه هایی که از شکست خوردن بترسند، کنجکاوی در آن ها سرکوب می گردد. اگر فرزند شما بعد از اشتباه نا امید شد یا احساس شکست کرد با او برای جبران و تغییر نتیجه صحبت کنید. او را هدایت کنید که چطور می تواند اشتباهش را جبران کند. فقط هدایت کنید و خودتان اشتباه او را اصلاح نکنید.

2- او را تشویق کنید:

هر اقدام مثبت و هر کوشش کودکتان را تحسین کنید. پاداش های کلامی بهترین نوع تشویق هستند. اگر در تشویق ها بیش از حد چهارچوب مدار هستید و از جدول ستاره استفاده می کنید، سعی کنید با دیدن اتفاقات خلاقانه در کودک او را تشویق و تحسین کنید و حتی ناگهانی به او ستاره یا جایزه دهید.

3- بگذارید به هم بریزد و کثیف کاری کند:

معمولا مادران نسبت به تمیزی منزل و کودکشان حساسیت و وسواس بیش از اندازه دارند. سعی کنید اتاق یا فضایی برای کودک معین کنید که در آن جا هر کاری خواست انجام دهد. دیوارها را کاغذی کنید تا روی آن ها نقاشی کند. زیر پای او با یک بنر یا پارچه می تواند بوم نقاشی و یک پارک واقعی باشد. بگذارید کثیف کاری کند و شما نیز گاهی با او همراهی کنید.

وسواس تمیزی در سنین پایین جلوی خلاقیت کودک را می گیرد. اگر از بی نظم شدن فرزند نگرانید، به او توضیح دهید که بعد از بازی احتیاج است که دست ها و بدنش شسته گردد و محیط برای دفعه بعدی آماده باشد.

4- خلاقیت بچه ها | الگوی خلاقیت فرزند باشید:

شما الگوی فرزندتان هستید. اگر کودک والدین را در حال ساخت یا تعمیر چیزی ببیند او هم یاد می گیرد که باید پذیرای خلاقیت ها باشد. به کارهای خلاقانه کودکی خود فکر کنید و برای کودک توضیح دهید و از او بخواهید این کارها را بکند.

5- برای فرزند وقت بگذارید:

بازی کردن جهانی کودک است و در بازی است که کودک جهانی خودش را می سازد. با او بازی کنید. نقش هایی که می خواهد بر عهده بگیرید و صبوری کنید. خسته اید، مشکل اقتصادی دارید، شرایط کارتان بد است و ... کودک این ها را نمی فهمد جهانی خودش را دارد. به جهان و بازی کودک احترام بگذارید.

6- ذهن باز و روشن داشته باشید:

به فرزندانتان حق انتخاب بدهید تا برای مستقل فکر کردن ترسی نداشته باشند. بگذارید غذا، لباس، اسباب بازی و بازی مورد علاقه اش را خودش انتخاب کند. البته ایجاد محدودیت در انتخاب ها برای کودک ضروری است. اگر کودک شما همه چیز را با هم می خواهد، چند حق انتخاب پیش روی او بگذارید و از او بخواهید از بین این ها انتخاب کند. اگر دوست دارد در آشپزخانه بازی کند، وسایل محدودی در اختیار او قرار دهید و آشپزخانه را به شکل یک اتاق جادوگری یا آزمایشگاه در بیاورید.

7- خلاقیت بچه ها | سوال های باز بپرسید:

طرح کردن سوال های باز پاسخ و مفهومی، به پرورش تفکر خلاق کودک یاری می نماید. نحوه پاسخ به این سوالات، میزان هوش و خلاقیت کودک شما را پیش بینی می نماید. سوالاتی مثل اینکه اگر خورشید در حیاط ما باشد چه می گردد؟ یا اگر همه درختان آواز بخوانند چه می گردد؟ اگر همه کفش های جهان یک اندازه باشد چه می گردد؟ اگر هیچوقت وسایل خانه خراب نشوند چه می گردد؟

8- با تخیلات کودک همراه باشید:

معمولا بیشتر بچه ها در سنین پیش دبستانی، دوستان و جهانی تخیلی خود را دارند. قوه تخیل یکی از توانایی های کودک است که داشتن آن بسیار نعمت خوبی است. با دوستان خیالی او صحبت کنید، حتی وقتی دوست خیالی او حضور ندارد در موردش با فرزندتان صحبت کنید و سراغش را بگیرید. در جهانی تخیلی کودک قرار بگیرید و تا زمانی که اشتباه خطرناک ننموده یا آسیبی کودک را تهدید نمی نماید، او را همراهی کنید.

9- به کودک خود استقلال بدهید:

کنترل گر نباشید و گاهی به تنهایی کودک احترام بگذارید. اگر کودک تنهایی در حال بازی است، گاهی به او لبخند بزنید که حضور شما را حس کند اما شما هم خود را به کاری مشغول کنید و مدام از او نپرسید داری چکار می کنی؟ از زندگی و فرزندتان با تمام سختی ها لذت ببرید.

10- خلاقیت بچه ها | به اسباب بازی های کودک بها دهید:

اسباب بازی های کودک تنها ابزار و سلاح های کودک است و هرچه این سلاح ها متنوع تر و خلاقانه تر باشد، آینده کودک سالم تر است. کودک ضروری است تنوع در اسباب بازی ها را تجربه کند. پسران می توانند عروسک و دختران نیز ماشین یا اسلحه داشته باشند. اینکه کودک دختر از ابتدا فقط مادری و خانه داری را بازی کند و پسر فقط رانندگی، تیر اندازی یا کار بیرون از منزل را تجربه کند، در آینده مانع از رشد خلاقیت آن ها می گردد.

11- استفاده از تلویزیون و بازی های کامپیوتری را کاهش دهید:

ممنوع کردن موبایل، تلویزیون یا کنسول خانگی امری نشدنی است، اما باید نحوه و میزان ارتباط کودک با این وسایل کنترل گردد. البته بازی های رایانه ای تا حدی به افزایش خلاقیت کودک یاری می نماید اما نباید از بازی های فیزیکی و حقیقی بیشتر و جذاب تر گردد. پرخاشگری، انزوا، تیک عصبی، آسیب های جسمی، چاقی و ... از مضرات بازی های رایانه ای و تماشای بیش از حد تلویزیون است.

12- اجازه دهید کودک در جمع بازی کند:

تمایل به تنها بودن در کودک اصلا نشانه خوبی نیست. مخصوصا که بعضی والدین بخاطر ترس ها و وسواس های بیمارگونه خود، کودک را از جمع همسالان دور نگه می دارند. مثلا یاد دریافت فحش چیز بدی نیست و طبیعتا این اتفاق خواهد افتاد، بلکه کودک باید یاد بگیرد که فحش دادن عمل زشتی است و نباید آن را در حرف زدن خود به کار ببرد.

بازی در جمع بسیار مفید است و مهارت های ارتباطی کودک را تقویت می نماید. نحوه ارتباط با دیگران، مفهوم نوبت، حقوق دیگری، از خود گذشتگی و کار جمعی مهم ترین مزایای بازی در جمع است.

13- قضاوت و مقایسه نکنید:

هر کودک جهان، علایق و سلیقه های منحصر به فرد خود را دارد. هرگز با قضاوت های ارزشی خوب و بد یا مقایسه کودک با دیگر همسالان، سعی در تربیت او نداشته باشید. کاهش اعتماد به نفس، محافظه کاری و احساس حقارت ساده ترین پیامدهای مقایسه شدن است.

محدودیت های نسبی و مراقبت از کودک

در تمام این روش ها و بازی ها، مراقبت از کودک را در نظر بگیرید. برای او محدودیت های نسبی محافظت کننده را توضیح دهید و او را قانع کنید که این محدودیت ها برای سلامتی خود اوست. محدودیت ها در آشپزخانه، در ماشین هنگام رانندگی و در خیابان بعضی از این محیط هایی است که کودک باید احتیاط را یاد بگیرد و رعایت کند.

پرورش خلاقیت بچه ها به عهده چه کسی است؟

تمام مسئولیت های پرورش و تربیت فرزند بر عهده والدین است، اما گاهی ممکن است ندانید که چه راهی درست و چه کاری غلط است. مشورت با افرادی که تخصصی در تربیت فرزند ندارند، ممکن است به رفتارهای اشتباه تان بیافزاید و باعث آسیب های روحی کودکتان گردد. هر کودک، ویژگی های خاص خود و هر والدی نیز شرایط مخصوص خود را دارد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 17 بهمن 1399 بروزرسانی: 17 بهمن 1399 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 826

به "13 روش پرورش خلاقیت در کودک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "13 روش پرورش خلاقیت در کودک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید