چالش موبایل های فیک در بازار ایران

به گزارش مجله فازنما، بحث و شایعاتی درباره واردات گوشی های موبایل غیراصلی (فیک) باعث واکنش بعضی نهاد های صنفی واردات موبایل شده است. طی روز های اخیر اخباری مبنی بر فروش گوشی های فیک یا سریال فروشی در بعضی بازار های تهران به گوش می رسد؛ موضوعی که بیش از پیش خریداران تلفن همراه را نگران نموده است که به رغم وجود فرایند های مختلف و سخت گیرانه واردات و رجیستری چطور ممکن است گوشی فیک در بازار فعال گردد.

چالش موبایل های فیک در بازار ایران

دنیای اقتصاد در ادامه نوشت: در همین زمینه دبیر انجمن واردنمایندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی با بیان اینکه گوشی های وارداتی در فرآیند های مختلف از تایید نمونه توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و بازرسی های سازمان حمایت، آنالیز می گردد، گفت: اگر احصا گردد که کالای واردشده توانسته این همه سامانه را دور بزند، باید فکری برای این موضوع کرد که تا به امروز این موضوع تایید نشده است.

امیر اسحاقی در مصاحبه با ایسنا با بیان اینکه ماهیت کالای فیک تلفن همراه درحال حاضر وجود ندارد، شرح داد: از زمانی که با همت دولت و حمایت انجمن واردنمایندگان طرح رجیستری رخ داد، زمانی که IMEI گوشی را وارد سامانه همتا کنید، سامانه همتا با سیستم بین المللی gsma (انجمن بین المللی شبکه های موبایل) خروجی می گیرد و تطابق می دهد. شما نمی توانید کالایی را که IMEI و برند مشخصی دارد، وارد سیستم کنید و یک کالای دیگر نیز وارد سیستم کنید، بنابراین چیزی به اسم گوشی فیک نداریم.

وی با بیان اینکه عنوان شده است تعداد محدودی، حدودا کمتر از 1000 گوشی فیچرفون یا کیبوردی یا غیرهوشمند وارد کشور شده که فراوری یک کشور دیگر بوده است، گفت: اول اینکه درخصوص فراوری کشور های مختلف، قانون گذار محدودیتی قرار نداده است. با این حال این موضوع در سازمان حمایت به عنوان متولی امر، مورد آنالیز نهاده شد و در صورتی که هرگونه شکایتی وجود داشته باشد به این سازمان ارجاع می گردد تا مورد آنالیز قرار گیرد. ما هم در صورتی که هرگونه تخلفی محرز گردد، موافقیم که برخورد جدی با متخلفان صورت گیرد.

دبیر انجمن واردنمایندگان موبایل در ادامه با بیان اینکه بازرسی سازمان صمت و سازمان حمایت و سامانه جامع گارانتی چنین موردی را تایید نکردند، اضافه کرد: سالانه 15 میلیون گوشی وارد کشور می گردد و در فرآیند های مختلف آنالیز می گردد. آزمایش استاندارد و تایید نمونه که توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی وابسته به وزارت ارتباطات انجام می گردد، پس از آن باز هم توسط بازرس های سازمان حمایت، نمونه برداری انجام می گردد. این فرآیند تحت کنترل است. اگر احصا گردد که کالای وارد شده توانسته این همه سامانه را دور بزند، آن وقت در کارگروه تخصصی تلفن همراه وزارت صمت باید فکری برای این موضوع کرد.

بهترین راه استعلام اصالت گوشی

اسحاقی اعلام کرد: در نهایت برای اینکه خیال مصرف نمایندگان راحت باشد، می توانند با شماره گیری کد دستوری ستاره 7777 مربع، استعلام اصالت دستگاه را بگیرند. وقتی IMEI دستگاه را به این سرشماره ارسال می نمایند که مرجع مستقیم سامانه همتاست، بلافاصله به آن ها اعلام می گردد که کالا توسط چه شرکتی وارد شده، گارانتی اش چیست و چقدر زمان دارد. ما به دنبال این هستیم که قیمت برای مصرف نماینده هم طی یک پیامک ارسال گردد. اگر اطلاعات واردشده با پیامک ارسال شده تطابق نداشته باشد، می توانند به بازرسی صمت، اتحادیه ها، تعزیرات و سازمان حمایت شکایت نمایند، پیگیری نموده و سریعا جواب می گیرند؛ چون چنین مواردی به سرعت پیگیری می گردد.

وی ادامه داد: ما حدود 600 شرکت مجوزدار برای واردات موبایل داریم که 50درصد آن ها فعال هستند و حداقل یک بار به صورت عمده گوشی وارد نموده اند. برای نظارت دقیق روی این شبکه، یک سامانه جامع گارانتی وجود دارد که رتبه بندی دقیق خدمات را انجام می دهد که به دنبال اجرایی کردن آن هستیم که مردم بدانند با چه گارانتی گوشی بخرند بهتر است. مورد دیگر رتبه بندی خود واردنمایندگان از نظر کیفیت و بسته بندی و ارزش اضافه نموده است که در کمیته تخصصی به دنبالش هستیم. در آن صورت مردم اطلاع بهتری خواهند داشت؛ چون انتخاب بین این همه شرکت و کالا کار پیچیده ای است.

دبیر انجمن واردنمایندگان موبایل اعلام کرد: اما درحال حاضر بهترین مرجع برای آنالیز، همین کد دستوری #7777* یا استفاده از سامانه hamta.ir است که می توان IMEI را وارد کرد و بلافاصله استعلام اصالت گوشی انجام می گردد. اگر گوشی اصالت داشته باشد یعنی مجموعه وزارت صمت کشور تایید نموده است که این گوشی توسط واردنماینده قانونی وارد شده و فرآیندهایش طی شده است. اگر خریدار با مسئله ای روبه رو گردد، هر فروشنده ای باید تا یک هفته گوشی را برای خریدار تعویض کند و سازمان حمایت هم قانونی دارد که اگر گوشی مشکل ذاتی داشته باشد، تا 30 روز فرصت تعویض وجود دارد. همه این مراجع از فروشنده و خدمات دهنده موظفند این خدمات را به مردم ارائه دهند.

بنابر آمار ها درحال حاضر 600 شرکت و 75 هزار واحد صنفی و عمده فروش واسط این حوزه وجود دارند و سالانه 15میلیون گوشی وارداتی به کشور از این طریق به خریداران عرضه می گردد. درحالی که دولت با سخت گیری در واردات جهت واردات گوشی را کاملا در دست گرفته و همین باعث افزایش نسبی قیمت ها (حتی در مقایسه با کشور های همسایه) شده است، انتظار می رود بر خود جهت بازار فروش و نحوه خدمات رسانی شرکت ها و فروشندگان این عرصه هم نظارت داشته باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 31 خرداد 1400 بروزرسانی: 31 خرداد 1400 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 1068

به "چالش موبایل های فیک در بازار ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چالش موبایل های فیک در بازار ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید