همه چیز در خصوص نوسازی و بازسازی نمای ساختمان

به گزارش مجله فازنما، یکی از راهکارهایی که می توانید برای جلوه بخشیدن به خانه های قدیمی به کار گیرید، نوسازی نمای ساختمان می باشد چرا که اولین قسمت از هر خانه که به چشم بیننده می آید، نمای بیرونی آن است.البته در کل هر ساختمان، پس از مدتی ممکن است دچار فرسودگی نمای بیرونی گردد و نیاز به نوسازی داشته باشد.دلایلی که می تواند سبب فرسودگی ساختمان گردد می تواند عواملی مانند باران، نور خورشید، تغییرات آب و هوایی و… باشد که سبب فرسودگی مصالح به کار برده شده و در نهایت نمای ساختمان می گردد.چنانچه شما هم دچار این مشکل شده اید و می خواهید نسبت به نوسازی نمای ساختمان اقدام کنید، در این مقاله ما سعی نموده ایم نکات مهمی در این خصوص جمع آوری و بیان کنیم. پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

همه چیز در خصوص نوسازی و بازسازی نمای ساختمان

نوسازی نمای ساختمان به چه معناست؟

اگر قصد دارید که نمای خانه خود را با سازی کنید احتمالا در این بین با کلمه نوسازی نیز آشنا شده اید .قبل از هرچیزی باید بدانید که این دو کلمه با یکدیگر تفاوت دارند. در واقع وقتی صحبت از نوسازی نما می گردد منظور تعمیر و تعویض قسمت هایی است که فرسوده شده و یا آسیب دیده است اما در بازسازی نمای ساختمان، کل نما تعویض می گردد و به منظور انجام این کار افراد باید ابتدا مجوز این عملیات را از قسمت های مربوطه تهیه کنید و سپس با تخریب قسمت های فرسوده به بازسازی نمای بیرونی ساختمان بپردازند.

نکته ای که در اینجا وجود دارد این است که حتی اگر شما از برترین و مقاوم ترین مواد در ساخت نمای بیرونی ساختمان بهره ببرید ممکن است با گذشت زمان و در طول سالیان دچار فرسودگی گردد چرا که عواملی که در بالا به آن ها اشاره کردیم به همراه باران های اسیدی که در برخی از منطقه ها وجود دارد می تواند در این مورد تاثیر به سزایی بگذارد.

اهمیت نما و نوسازی نما :

در واقع واژه نما به معنای شکل ظاهری هر چیزی می باشد که در معرض دید قرار گرفته است. نمای ساختمان آن چیزی که به عنوان چشم انداز بیرونی یک ساختمان مشاهده می کنید. فرقی نمی کند ساختمان چه کاربری داشته باشد، اداری، تجاری یا مسکونی، در کل نمای ساختمان تاثیر زیادی روی ساختمان می گذارد هم از نظر قیمت و هم از نظر زیبایی! علاوه بر آن اگر ساختمان شما نمای زیبایی داشته باشد در نما و سیمای کلی شهر نیز تاثیر گذار است.به طور کلی باید گفت که نمای هر ساختمان در نشان دادن موقعیت اقتصادی و اجتماعی ساکنین نیز تاثیر گذار است.با توجه به این مواردی که گفته شد نمای هر ساختمان یک عنصر مهم است که بازتاب دهنده موارد زیاد می باشد، پس رسیدگی به آن می تواند یکی از نکات مهم باشد.چه دلایلی برای نوسازی و بازسازی نما وجود دارد؟

مالکین ساختمان ها با هر کاربری اعم از تجاری، اداری و مسکونی ممکن است دلایل متفاوتی برای باز سازی یا نوسازی نما داشته باشند.برخی از آن ها به علت زیبایی و آراستگی بنا این کار را انجام می دهند. طبیعتا هرچه ظاهر ساختمان زیبا تر و ایده آل تر باشد، تصور و ذهنیت سایرین نسبت به شرایط کلی ساختمان بهتر می گردد.این قضیه در ساختمان های اداری و تجاری تاثیر به مراتب بیشتری دارد چرا که مکان های تجاری همیشه در حال رقابت با رقبا می باشند و داشتن یک نمای زیبا و مجذوب کننده می تواند تاثیر به سزایی بر ذهنیت مشتری ها و مراجعین داشته باشد.

در کل دلایل بازسازی نما و نوسازی می تواند مربوط به دلایل زیر باشد:

  • 1.گاهی بخشی از نمای فعلی ساختمان خراب شده است و دیگر قسمت ها سالم هستند و قصد دارید قسمت های آسیب دیده را ترمیم و تعمیر کنید.که انجام این کار هم از نظر زمانی و هم از نظر قیمتی ارزان ترین کار می باشد.
  • 2.در حالت دیگر ممکن است که خرابی و فرسودگی نمای ساختمان بیش از حد باشد و قابلیت بازسازی وجود نداشته باشد در این حالت باید اقدام به نوسازی نما کنید. اگر با این حالت رو به رو شدید باید کل نمای ساختمان تخریب گردد و قسمت های نمای قبلی کاملا از بین برود چرا که ایجاد نمای نو روی نمای قبلی اصلا صحیح نیست.در صورتی که این کار را انجام دهید نمای نو هم پس از مدتی دچار تخریب می گردد.
  • 3.سومین حالت این است که کاربری ساختمان تغییر نموده است و ممکن است قصد داشته باشید نمای ساختمان را نیز تغییر دهید. اگر با چنین حالتی رو به رو هستید برترین کار استفاده از اتصالات خشک است این اتصالات که با نام پیچ و رولپلاک و پرچ شناخته می شوند در این حالت بسیار کاربردی هستند.اگر از این روش بهره ببرید در عین پرداخت هزینه کم با سرعت بیشتری نیز انجام می گردد.
  • 4.آخرین حالت این است که برای ایجاد تنوع بخواهید نمای ساختمان را تغییر دهید. که ممکن است نمای ساختمان سالم و بدون هیچگونه آسیبی باشد اما فقط قصد داشته باشید برای ایجاد تنوع تغییری درآن ایجاد کنید.برای انجام این کار برترین روش این است که نمای فعلی را با یک طرح و نمای نو تلفیق کنید. به کار گیری مواد و مصالح نو در کنار مواد و مطالح قدیمی می تواند ایده کارسازی باشد.

مراحل بازسازی و نوسازی نما به چه صورت انجام می گردد؟

همچون انجام هر کار دیگری بازسازی و نوسازی نما نیز مراحلی دارد که باید مطابق آن پیش بروید و به توضیح زیر می باشد:

1.مشورت با شرکت های ساختمان سازی:

به عنوان اولین مرحله و قبل از انجام کارهای دیگری بهتر است که با یک شرکت ساختمان سازی مشورت کنید چرا که تخصص و تجربه کافی در این زمینه دارند و می توانند هدایت کاملی در این خصوص انجام دهند.در این مرحله ضروری است که همه ابعاد کار را بسنجید و در نهایت تصمیم کلی را بگیرید.

2.طراحی و انتخاب مواد و مصالح لازم

بعد از مشورت با شرکت ساختمانی و تصمیم برای ایجاد نمای نو احتیاج است تا مواد و مصالحی که برای انجام این کار احتیاج دارید را انتخاب کنید. در این مرحله شما مجددا احتیاج دارید از شخصی که تخصص کافی دارد یاری بگیرید تا بتوانید برترین انتخاب را داشته باشید.اما در انتخاب مواد و مصالح همیشه موارد زیر را در نظر داشته باشید:

  • 1.زیبایی و تنوع در طرح رعایت گردد.
  • 2.با فرهنگ مردم سازگاری داشته باشد.
  • 3.با اقلیم جغرافیایی سازگاری داشته باشد.
  • 4.از نظر اقتصادی به صرفه باشد.

3.انتخاب طراح مناسب برای ایجاد و طراحی نما

کسی که قرار است در این زمینه به عنوان طراح به شما یاری کند باید مهارت و خلاقیت لازم در این زمینه را داشته باشد و در عین این که تصمیم دارد یک طرح نو و مجذوب کننده خلق کند باید طراحی و نمای کلی شهر را نیز در نظر بگیرد و تضاد ایجاد نکند.

4.تخریب دیوارهای ساختمان

در مرحله چهارم باید عملیات بازسازی نمای ساختمان را آغاز کنید که احتیاج است قبل از آن نمای قبلی را تخریب کنید.

ضروری است تا دقت زیادی را برای انجام این کار صرف کنید چرا که توجه نکردن به این امور می تواند سبب خسارت های اقتصادی و حتی جانی گردد. برای جلوگیری از اتفاقات ناگوار، باید تخریب اصولی و صحیح انجام دهید.

5.ایجاد نمای نو

حال به مرحله اصلی کار که ایجاد نمای نو است می رسیم. در این مرحله باید طرح ارائه شده به وسیله طراح اجرا گردد البته به شیوه صحیح و اصولی .در غیر این صورت باید هزینه های اضافی بابت انجام این کار پرداخت کنید. در زمان ایجاد نمای نو ممکن است مرحله دیوار چینی اندکی برای شما هزینه بر باشد.

نتیجه گیری:

در این مقاله سعی کردیم شما را با مراحل بازسازی و نوسازی نما آشنا کنیم. البته برای انجام این کار احتیاج است تا قوانینی که در این مورد وجود دارد، را بدانید.برای مثال اخذ مجوز از شهرداری و انجام فرایند های مربوط به این کار جزء مسائل مهمی هستند که باید برای اجرای عملیات نوسازی باید حتما آن را انجام دهید.البته نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که برای اجرای عملیات نوسازی و حتی بازسازی باید حتما رضایت کامل همسایه ها را داشته باشید.چرا که در این بین ممکن است سرو صدای زیادی ایجاد گردد و سبب آزار همسایه ها گردد.در کل تمام مراحل بازسازی و نوسازی نما باید با دقت کافی و رعایت اصول انجام گردد تا هم ظاهر ساده و زیبا و ایده الی که می خواهید اجرا گردد، در وقت و هزینه شما صرفه جویی گردد.و در کنار آن بافت شهر نیز حفظ گردد این موضوع خصوصا در شهرهای قدیمی و تاریخی حائز اهمیت است.

بیشتر بخوانید:

معرفی انواع نمای سنگی ساختمان

اصول نورپردازی نمای ساختمان

فلاشینگ نمای ساختمان چیست؟

نکاتی درمورد شستن نمای ساختمان

منبع: هومتیک
انتشار: 11 مرداد 1401 بروزرسانی: 11 مرداد 1401 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 1511

به "همه چیز در خصوص نوسازی و بازسازی نمای ساختمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز در خصوص نوسازی و بازسازی نمای ساختمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید