مهر سینمای ایران بازتاب دهنده فرهنگ بزرگ ایران است

به گزارش مجله فازنما، رئیس سازمان سینمایی گفت: مهر سینمای ایران می کوشد بازتاب دهنده فرهنگ بزرگ و مغفول مانده ای باشد که کمتر در سینمای ایران مجال رشد یافته است.

مهر سینمای ایران بازتاب دهنده فرهنگ بزرگ ایران است

محمد خزاعی، رئیس سازمان سینمایی، به مناسبت برنامه مهر سینمای ایران، پیغامی صادر کرد.

متن پیغام محمد خزاعی به توضیح زیر است:

سینمای ملی با تمرکززدایی شروع می گردد سینمای ایران در این سال ها قدم های بلندی به سوی ملی شدن برداشته است. سینمایی مطالبه گر، هویت محور، عدالت خواه، مردم نهاد، جستجوگر و حق طلب که می کوشد گفتمان تازه ای در حوزه اندیشه و تصویر پدید آورد. سینمایی که کوشش می نماید چشم اندازی گسترده به وسعت همه این ایران پیش رو ترسیم کند. سینمای ایران ظرفیت های بسیاری برای خلق و نمایش در همه عرصه ها دارد که هنوز به دلایل بسیار از این ظرفیت حیرت انگیز و بالقوه، چنان که باید استفاده شایسته ای نشده است.

بسترسازی برای استفاده حداکثری، هدفمند و شایسته از توانمندی های قاطبه هنرمندان خلاق و با استعداد شهرستانی یکی از آمال های بزرگ سازمان سینمایی در دوره اخیر است که به لطف همکاری بی شائبه دستگاه های مربوطه استانی، پیشکسوتان کارشناسان بخش های مختلف، این مهم در دسترس است.

برنامه مهر سینمای ایران با همین نیت و در راستای توجه ویژه دولت سیزدهم به عدالت فرهنگی قوام یافت و شکل اجرایی به خود گرفت. این برنامه، گام عملی مهمی در جهت احیای سینمای استان ها محسوب می گردد و کوشش می نماید در سایه امیدآفرینی و بسترسازی برای هنرمندان شهرستانی، راه را برای کشف و شناسایی استعدادهای تازه و میدان دادن به آنها هموار کند. برای رسیدن به سینمای ملی با همه مختصات و مشخصات جامع و تحقق وعده های داده شده، هیچ راهی به جز توجه و اهتمام عملی به سینما و هنرمندان استان ها و پر و بال دادن به استعدادهای تازه و نوشکفته آنها نداریم.

قدم اول رسیدن به سینمای ملی توجه به هویت ملی در همه ابعاد آن است و هویت ملی ما با حریر خوش نقشی از حضور همه مردمِ کشور ما، خرده فرهنگ ها، گویش ها، لهجه ها، زبان ها، آداب و رسوم و فولکلورها مزین شده که حقیقتا مایه مباهات و غبطه برانگیز است. ما برای رسیدن به سینمای ملی باید از همه ظرفیت های گسترده فرهنگی کشور استفاده کنیم. سینمای ملی با تمرکززدایی شروع می گردد و برنامه مهر سینمای ایران اولین گام برای رسیدن به این هدف بلند است.

برنامه مهر سینمای ایران می کوشد بازتاب دهنده فرهنگ بزرگ و مغفول مانده ای باشد که کمتر در سینمای ایران مجال رشد و دیدن یافته است. فرهنگ بزرگ و شگرفی که عمری همپای تاریخ وگستره ای وسیع به میزان جغرافیای ایران عزیزمان را شامل می گردد. باری!... برنامه مهر سینمای ایران بزرگداشت همه هنرمندانی است که سال ها بی چشمداشت کوشیدند چراغ سینما در اقصی نقاط کشورمان به خاموشی نگراید چرا که آیین چراغ خاموشی نیست.

لازم به ذکر است برنامه مهر سینمای ایران به وسیله سازمان سینمایی کشور با همکاری ادارات کل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها در منطقه ها مختلف کشور با اهدافی چون: تحقق استمرار شادابی و پویایی در محیط روانی سینمای کشور و توجه خاص به مقوله عدالت فرهنگی و هنری در دولت سیزدهم در راستای تکریم سینماگران پیشکسوت، فعالان سینمای ایران در رشته های مختلف و هنرمندان ایثارگر در حال برگزاری است.

خبرنگاران فرهنگی هنری سینما و تئاتر

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 20 مهر 1401 بروزرسانی: 20 مهر 1401 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 1554

به "مهر سینمای ایران بازتاب دهنده فرهنگ بزرگ ایران است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهر سینمای ایران بازتاب دهنده فرهنگ بزرگ ایران است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید