مدیریت زمان اسفندگاهی

به گزارش مجله فازنما، به گزارش زندگی امروز ،اگر بخواهیم به مسافرت برویم که هماهنگی امور سفر کاری بس وقت گیر است؛ از سرویس کردن خودرو گرفته تا رزرو جا و غذا و... . اگر هم نخواهیم به سفر برویم، باز هم مهمانی رفتن، مهمان داشتن، خانه تکانی، خرید عید، کارهای بانکی، امور شغلی و... بسیار وقت گیر است؛ به گونه ای که خیلی از ما آرزو می کنیم کاش شبانه روز در اسفندماه 30 ساعت باشد! با این حال به نظر می رسد با رعایت و در نظر داشتن بعضی نکات ریز اما حیاتی بتوان به نوعی مدیریت زمان دست یافت که ما را در رسیدگی به بیشتر یا تمام کارهای اسفندی مان کمک رساند.

مدیریت زمان اسفندگاهی

وقت شناسی ترافیکی

ترافیک زیاد اسفندماه ، مانع عظیمی در رسیدگی بموقع به کارها و یکی از عوامل اصلی اتلاف وقت در ماه خاتمهی سال است. خریدهای نوروزی که سال جاری با افزایش بارندگی هم همراه شده، عاملی عظیم در افزایش ترافیک است. با این حال بسادگی می توان با شناسایی ساعات کم ترافیک و انجام خریدها و کارها در این زمان در وقت صرفه جویی کرد.

مثلا در تهران اگر می خواهید به مرکز خرید شلوغی در وسط شهر بروید، بهتر است ساعت 9:30 تا 11 روزهای وسط هفته را انتخاب کنید. برای عصرها هم ساعت 13 یا 15:30 مناسب به نظر می رسد، چون حجم ترافیک در این ساعت ها کم است.

استفاده از وقت های مرده

اگر امور کاری خود را در جدولی نوشته و آن را به دو دسته ضروری و غیرضروری تقسیم نموده و زمان تقریبی لازم برای انجام هر یک از آنها را هم تعیین کنید، مدیریت زمان بهتری خواهید داشت. به این معنی که می توان بعضی کارهای غیرضروری را به وقت های به اصطلاح مرده اختصاص داد. مثلا تصور کنید پنجشنبه ها ادارات دولتی در تهران و بعضی کلانشهرها تعطیل است. لذا می توان پنجشنبه را به کارهای داخل منزل اختصاص داد. توجه داشته باشید حتی در روزهایی که کارهای اداری قابل انجام است هم می توان از ساعت های پرترافیک برای کارهای منزل استفاده کرد. لذا مثلا قالی شستن در ساعت 12 ظهر دوشنبه و با همکاری آقای خانه، کار عجیبی نیست و فقط مدیریت زمان و برنامه ریزی لازم دارد.

تحقیق قبل از حرکت

اکنون که اینترنت و فضای مجازی در جزئی ترین امور زندگی ما رخنه نموده است، می توان از آن برای مدیریت زمان در اسفندماه استفاده کرد. برترین راه استفاده هم، این است که پیش از حرکت به سوی مقصد بخصوص خرید و جابه جا شدن از یک نقطه به نقطه دیگر در این ترافیک، به وسیله فضای مجازی یا اینترنت تحقیق کنیم. مثلا اکنون فروشگاه های مجازی زیادی هستند که عکس های اجناس خود را در فضای مجازی در معرض دید قرار می دهند. می توان از این طریق جنس را دید، قیمتش را متوجه شد و حتی در تماس با فروشنده سایر ویژگی ها را دریافت و خاتمه سفارش داد؛ بدون این که احتیاج به جابه جایی باشد.

در کنار این، استفاده دیگری که می توان از فضای مجازی برای مدیریت وقت اسفندگاهی کرد، کوتاه کردن جهت است. مثلا احتمالا اطلاع دارید که خاتمه اسفندماه آخرین فرصت تعویض کارت های ملی قدیم است و همه ما باید برای این کار به دفاتر پیشخوان خدمات الکترونیک دولت مراجعه کنیم. حال در این روزهای شلوغ بسادگی می توان قبل از حرکت، آدرس یکی از نزدیک ترین این مراکز به محل کار یا زندگی مان را در اینترنت جست وجو کرد، مدارک لازم را آماده کرد، احیانا وجوهی را که می گردد، الکترونیکی پرداخت کرد و با یک آمادگی نسبی که کار را جلو می اندازد، به مکان مورد نظر مراجعه کرد. مطمئن باشید این اقدامات به نفع خودتان است.

استفاده از پیک

بدنیست بدانیم که در مواقع عادی هم نمی توان با یک دست چند هندوانه برداشت، چه رسد به اسفند! بنابر این اگر در تهران و کلانشهرها زندگی می کنید، باید مقداری از کارها را به پیک های موتوری بسپارید؛ چرا که این پیک ها می توانند با سرعت به بعضی کارها برسند و ترافیک را به نوعی دور بزنند. البته در اینجا باید از این دوستان زحمتکش و نجیب درخواست کرد خیلی میان خودروها ویراژ ندهند، از هر فضای خالی برای رد شدن از ترافیک استفاده نکنند، از راست سبقت نگیرند. ورود ممنوع نیایند یا عظیمراه و بخصوص ورودی و خروجی های آن را بر عکس طی نکنند که خدای نانموده با حادثه روبرو نشوند. اما جدای از این نصیحت ها(!) استفاده از پیک موتوری برای مدیریت وقت در این روزها از واجبات است و هزینه اش هم می صرفد؛ چراکه وقت تلف شده به همراه پول بنزین و استهلاک خودرو و اعصاب خردکنی ترافیک و خستگی پس از آن بسیار بیشتر از آن پول پیک درمی آید.

این در حالی است که تردد شما در ترافیک و جابه جا شدن در جهتهای متعدد آن قدر خسته تان خواهد نمود که تا به خانه برسید دیگر توان حرکت هم نخواهید داشت، چه رسد به این که بخواهید از وقت مرده آخر شب برای یاری به بانوی گرامی برای خانه تکانی بهره ببرید! لذا به خاطر آن خستگی، عطای مدیریت زمان را به لقایش خواهید بخشید و وقت مرده را تخت می خوابید!...

منبع:جام جم

منبع: زندگی روز
انتشار: 3 شهریور 1400 بروزرسانی: 3 شهریور 1400 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 1174

به "مدیریت زمان اسفندگاهی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدیریت زمان اسفندگاهی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید