شروع فصل تازه ساماندهی سنگ های تاریخی در تخت جمشید

به گزارش مجله فازنما، ایسنا/ براساس گزارشات بدست رسیده، مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید از شروع فصل تازه ساماندهی سنگ های تاریخی در تخت جمشید خبر داد.

شروع فصل تازه ساماندهی سنگ های تاریخی در تخت جمشید

حمید فدایی به خبرنگاران تعداد این قطعه سنگ ها را بسیار زیاد اعلام و اضافه کرد: با توجه به اینکه این قطعات سنگ بطور مستقیم روی خاک قرار گرفته، سرما، باران و رشد گیاهان آسیب زیادی به آنها وارد می کند، لذا در قالب طرح ساماندهی در زمینه مستندنگاری و شناسنامه دار نمودن هر قطعه سنگ و سپس انتقال قطعات سنگ به مخازن سرپوشیده تخت جمشید نیز تصمیم گیری و اقدام شد.

فدایی اظهار داشت: فعالیت ساماندهی سنگ ها از اواخر سال 1397 آغاز شد و تا به امروز حدود 3600 قطعه سنگ، ثبت و مستندنگاری شده و به داخل فضاهای انبار انتقال یافته است.

او دستاورد این طرح را علاوه بر ثبت و حفاظت از قطعات سنگ، بهره برداری در زمینه بازسازی تخت جمشید دانست و گفت: با انتقال قطعات سنگ جدا شده از بناها و کاخ ها به داخل مخازن، امکان مستندنگاری، طبقه بندی و ساماندهی قطعات سنگ و در نتیجه ایجاد بانک اطلاعاتی نیز فراهم آمده است و از داده های این بانک برای پاره یابی قطعات و همچنین نصب در محل اصلی و اولیه در کاخ های تخت جمشید استفاده خواهد شد.

فدایی اضافه کرد: موضوع ساماندهی قطعات سنگ یکی از مهمترین پروژه های پایگاه میراث جهانی تخت جمشید بوده که در دو ساله اخیر و با وجود همه گیری کرونا به نحو مناسبی پیشرفت داشته و نتایج درخشان آن در نجات بخشی و ثبت و ضبط این قطعات ارزشمند تاریخی باعث توسعه این پروژه و برنامه ریزی تداوم آن طی ماهها باقیمانده از امسال و سال آینده شده است.

یونس زارع؛ یکی از کارشناسان باستان شناس و از مسئولان اجرایی این طرح نیز گفت: در فرآیند ساماندهی قطعات سنگ، موقعیت مکانی و حاضر آنها قبل از جابجایی مشخص می شود. این توضیحات به همراه مشخصاتی همچون ابعاد و اندازه، وزن قطعه سنگ، توضیحات نقش و ... در جداول مربوطه تکمیل و تصاویری از وجوه مختلف سنگ به هر شناسنامه اضافه کرده می شود.

فهیمه همایون، دیگر کارشناسان با اشاره به مراحل مختلف بررسی و ارزیابی طرح مذکور گفت: بطور معمول بر روی هر قطعه از سنگ براساس مکانی که می توانسته بدان متعلق باشد اعم از پایه ستون، قلمه ستون، سر ستون، پلکان ها و دیگر مولفه های لازم نیز بررسی و ارزیابی می شود و بر این اساس طبقه بندی قطعات سنگ ها نیز در این مرحله از ساماندهی به انجام می رسد.

همایون اضافه کرد: در طول مدت ساماندهی تا به امروز قطعاتی نیز ثبت شدند که قابلت وصالی به یکدیگر و بازسازی آنها وجود داشت و پس از پاره یابی این قطعات، پیگیری لازم در زمینه بازسازی آنها از طریق واحد بازسازی اجرا شده و همچنین قطعاتی از سنگ ها که امکان وصالی و اتصال آنها به محل اولیه آنها در کاخ های تخت جمشید وجود دارد نیز در حال پیگیری است.

منبع: همگردی
انتشار: 5 بهمن 1400 بروزرسانی: 5 بهمن 1400 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 1338

به "شروع فصل تازه ساماندهی سنگ های تاریخی در تخت جمشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع فصل تازه ساماندهی سنگ های تاریخی در تخت جمشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید