طراحی داخل ویلا دوبلکس: راهنمای سفر به قره باغ

به گزارش مجله فازنما، موقعیت

جمهوری خودخوانده ناگورنو قره باغ نام یک منطقه مستقل بوده که با کشورهای آذربایجان، ارمنستان و ایران هم مرز است. این منطقه دارای فرهنگ ارمنی و روی زمینی واقع شده است که آذربایجان و ارمنستان در آن از سال 1988 تا 1994 جنگ قومیتی به راه انداخته و هر یک کوشش بر پاکسازی قوم مقابل از آن داشتند. نام ناگورنو قره باغ به زیبایی گویای فرهنگ متنوع آن است. ناگورنو به زبان روسی به معنای کوهستانی، کارا (قره) در زبان ترکی به معنای سیاه و باخ نیز در زبان پارسی همان باغ است.

طراحی داخل ویلا دوبلکس: راهنمای سفر به قره باغ

جهت دریافت خدمات طراحی داخل ویلا دوبلکس با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

با اینکه بحث زیادی در رابطه با مالکیت این منطقه وجود دارد، غنای طبیعی قره باغ آن را جدای از هر مسئله سیاسی به یک جاذبه زیبای جهانگردی تبدیل نموده است. با اینکه جنگ تاثیرات بسیار منفی روی زندگی و نمای این منطقه داشته است، مردم این کشور در حال بازسازی خانه خود به برترین نحو هستند.

با اینکه توسعه و پیشرفت زیرساخت های جهانگردی در قره باغ با جدیت دنبال می شوند، هنوز هم بیشتر مناسب ماجراجویان اهل طبیعت گردی با کمی مشقت و سختی ویژه این سفرها است و شاید نتواند آن راحتی که انتظار داریم برایمان فراهم کند.

البته نباید فراموش کرد که قره باغ یک مرکز جهانگردی مذهبی هم محسوب می گردد و تعداد زیادی جهانگرد به ویژه از ارمنستان برای بازدید از مراکز مذهبی راهی این منطقه می شوند.

آب و هوا

از نظر طبیعی، قره باغ یک منطقه سرسبز و جنگلی با کوهستان های فراوان است. برای چنین منطقه های هم قطعا برترین زمان سفر بهار، تابستان و اوایل پاییز خواهد بود. اگر می خواهید به قره باغ سفر داشته باشید، خرداد تا اوایل مهر برترین زمان خواهند بود. یکی دیگر از زمان های مناسب سفر به این کشور ، نهم می یا روز آزادی است. فصل بهار، آب و هوا در این منطقه بسیار مرطوب است و اغلب مه فراوانی وجود دارد.

چگونه به قره باغ برویم؟

تنها راه بازدید از منطقه قره باغ به وسیله ارمنستان است. برای رفتن به این منطقه ابتدا باید از مرز نوردوز که در 80 کیلومتری جلفا واقع شده است، عبور نموده و وارد ارمنستان شوید. از گمرک به سمت شهر گوریس حرکت نموده و از شهر گوریس تابلوها را به سمت شهر استپاناکرت (Stepanakert) دنبال کنید.

برای ورود به این کشور خودخوانده به جز پاسپورت، مدارک دیگری احتیاج ندارید. در مرز ارمنستان و قره باغ پاسپورت به وسیله نیروهای مرزبانی کنترل و از شما درخواست می گردد تا به محض رسیدن به استپاناکرت، به وزارت امور خارجه بروید و ویزای خود را دریافت کنید. پس از ورود به قره باغ، مدت کمی برای دریافت ویزا زمان دارید که تنها هنگام خروج آنالیز می گردد. دریافت ویزا فرایند پیچیده ای ندارد و به سادگی دریافت ویزای ارمنستان بوده و با پر کردن یک فرم که به زبان های انگلیسی و ارمنی است، 10 دلار آمریکا (یا 30 هزار درام ارمنستان) و انتظار در نوبت، ویزای خود را دریافت می کنید.

نکته: توجه داشته باشید که با توجه به اختلاف جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر قره باغ، گردشگر هایی که ویزا یا مهر ورود و خروج به این منطقه را در پاسپورت خود داشته باشند، اجازه ورود به جمهوری آذربایجان به وسیله هیچ مرزی را ندارند.

نکته: مقامات جمهوری خودخوانده قره باغ از نکته بالا مطلع هستند و به هیچ وجه مسافران و گردشگر ها را از بازدید از آذربایجان منع نمی نمایند و با رضایت صاحب پاسپورت، در آن مهر یا ویزا الصاق می نمایند. اگر پاسخ شما به سؤال آیا دوست دارید در پاسپورت خود مهر یا ویزا زده گردد؟، منفی باشد، برگه ای به شما می دهند که نشان دهنده حضور شما در وزارت امور خارجه بوده و هم سنگ ویزا است.

شهرهای مهم

قره باغ متشکل از چندین شهر کوچک و تعداد زیادی روستا است که بعضی از آن ها از اهمیت بیشتری برخوردار هستند.

استپاناکرت

استپاناکرت یا خانکندی، مرکز جمهوری خودخوانده قره باغ است. این شهر درکنار رودخانه کارکار قرار گرفته و بیشتر جمعیت آن را ارامنه تشکیل می دهند. استپاناکرت قلب مالی قره باغ محسوب می گردد و بیشتر جمعیت قره باغ در این شهر سکونت دارند.

این شهر دارای چندین اثر تاریخی و طبیعی زیبا است و از آنجایی که پیشرفته ترین شهر این منطقه هم محسوب می گردد، امکانات اقامتی بیشتری در اختیار جهانگردان قرار خواهد داد.

شوشی

شوشی در فاصله 9 کیلومتری مرکز قرار گرفته است. این شهر زمانی مرکز هنر و فرهنگ ارمنی و آذری بوده و در قرن نوزدهم میلادی یکی از بزرگ ترین شهرهای جنوب قفقاز محسوب می شد. متاسفانه شوشی در طول جنگ آسیب فراوانی دیده اما در حال حاضر در حال احیا است و برای اقامت در آن می توان از چندین هتل، تخت و صبحانه (B&B) موجود استفاده کرد.

خوجاوند

خوجاوند یا مارتونی شهری تاریخی و دومین شهر قره باغ از نظر جمعیت است. در این شهر می توان مخروبه های به جای مانده از کلیساهای قرون وسطا و البته آثاری به جا مانده از دوران نوسنگی و برنز را یافت.

منطقه ها تماشای

صومعه گندزاسار

صومعه گندزاسار یکی از مهم ترین منطقه ها تماشای و جهانگردی قره باغ است. این صومعه که قرن پنجم میلادی ساخته شده در کلیسای سنت جان تعمیددهنده واقع شده است. در این صومعه می توان سنگ های حکاکی شده و سنگ نبشته های قدیمی که روی آرامگاه بیشاپ های قبلی و اشراف و خواص قرار گرفته اند، دید.

صومعه دادیوانک

این شاهکار معماری دارای برج ناقوس، خاچکارهای ظریف و زیبا و سلول های رهبانی است. زمانی که در حال گردش در این صومعه هستید، حتما درون حفره ها و دالان های زیرزمینی را هم نگاه کنید. شاهزادگان خاچن بالا در زیرزمین ورودی اصلی این کلیسا دفن شده اند. دسترسی به این صومعه واقعا چالش برانگیز است اما ارزش دارد.

پاپیک تاتیک (مجسمه های پدربزرگ و مادربزرگ)

این دو مجسمه در منطقه استپاناکرت و در جاده اصلی به سمت شمال منطقه قرار گرفته اند. یکی از آن ها یک پیرمرد ریش دار و دیگری یک پیرزن با روسری است. در نگاه سنگی آن ها می توان روح سرکش محلی را دید.

کلیسای جامع قازانچتسوتس

این کلیسا در منطقه شوشی واقع و در سال 1868 ساخته شده است. سال 1920 اتحاد جماهیر شوروی این کلیسا را بست و از آن به عنوان انبار استفاده کرد. در هنگام جنگ هم نیروی های آذری از این کلیسا برای نگه داری از موشک های گراد خود بهره می بردند. خوشبختانه سال 1998 این کلیسا دوباره بازسازی شد و اگر برای تماشا آن می روید، حتما سری به سردابه هم بزنید و از پژواک جالب و غیر معمول صدا که ایجاد می گردد، لذت ببرید.

تنگه هونوت

یکی از زیباترین منطقه ها قرار گرفته در شوشا است که چشم هر بازتماشاماینده ای را به خود خیره می نماید. این تنگه متشکل از صخره هایی با ارتفاع 250 متر است که رودخانه کارکار را محصور نموده اند. آنهایی که از این تنگه عبور می نمایند، می توانند آبشارهای فوق العاده زیبا، جنگل های سرسبز، غارهایی به جا مانده از عصر حجر، خرابه های دهکده هونوت، پل سنگی و دیگر جاذبه های این منطقه را ببینند.

کلیسای کیش

کلیسای کیش که با نام های مختلفی چون کلیسای الیشه مقدس یا مادر مقدس خدا هم شناخته می گردد، در قرن دوازده یا سیزدهم میلادی ساخته و در حال حاضر در روستای کیش قره باغ واقع شده است. این کلیسا در دوران مختلف، متعلق به گروه های مختلف مذهبی بوده است.

دژ شوشی

این دژ در سال 1750 و به وسیله پناه خان ساخته شد. در طول جنگ قره باغ، نیروهای آذری از این دژ به سمت استپاناکرت و روستاهای اطرافش موشک پرتاب می کردند. این دژ بعدها در یک عملیات باز پس گرفته شد. اکنون بازتماشامایندگان می توانند از این دژ و خرابه هایش تماشا نمایند.

غار آذوغ

این غار حیرت آور و فوق العاده در نزدیکی روستای آذوق واقع شده است. در این غار شش تالار پر از خفاش واقع شده است که با تونل هایی به هم متصل شده اند. به علاوه آثاری از انسان های اولیه نیز به جای مانده است. ورودی غار بسیار بزرگ و زیبا است اما برای طی کردن آن احتیاج به مشعل یا روشنایی پرنور خواهید داشت.

موزه تاریخ شوشی

در این موزه که در یک عمارت سنگی زیبا واقع شده است، تعداد زیادی اثر از صنایع دستی محلی به نمایش گذاشته شده است. اگر علاقه مند به تاریخ این شهر و کشور هستید، می توانید از راهنمای محلی موزه بخواهید که برایتان توضیحات لازم را ارائه دهد.

چنار 2000 ساله

درست پیش از روستای کارمیز شوکا از سمت استپاناکرت، یک درخت چنار 2000 ساله واقع شده است که به قد و قواره غول آسایش معروفیت دارد. مردم محلی این منطقه را برای پیک نیک بسیار می پسندند.

منبع: کجارو / lonelyplanet / karabakh.travel / tripadvisor.com / wikitravel.org / en.wikipedia.org
انتشار: 24 بهمن 1400 بروزرسانی: 24 بهمن 1400 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 1359

به "طراحی داخل ویلا دوبلکس: راهنمای سفر به قره باغ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طراحی داخل ویلا دوبلکس: راهنمای سفر به قره باغ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید