برگزاری نمایشگاه با یاد مشروطه در کاخ گلستان

به گزارش مجله فازنما، ایرنا/ براساس آخرین خبر و گزارشات منتشر گشته، برگزاری نمایشگاه با یاد مشروطه در کاخ گلستان صورت می پذیرد.

برگزاری نمایشگاه با یاد مشروطه در کاخ گلستان

همایش نهضت مشروطه ایران همزمان با یکصد و هفدهمین سالگرد نهضت مشروطه از 14 تا 17 مرداد در مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان برگزار می گردد. مجموعه نشست های تخصصی با موضوع مشروطه و بعلاوه دو نمایشگاه نهضت مشروطه از دریچه عکسخانه شهر و با یاد مشروطه از برنامه های این همایش است.

در نمایشگاه با یاد مشروطه 40 قطعه عکس مرتبط با موضوع مشروطه و تالار برلیان به نمایش در می آید. این تصاویر با بیش از یک ماه آنالیز عکسها و کنتاکت های شیشه ای موجود در آلبومخانه کاخ گلستان انتخاب شده و برای نخستین بار در معرض دید عموم قرار می گیرند. هر عکس همراه با یک توصیف روایی به نمایش در می آید تا مخاطب با تماشا مجموعه عکسهای این نمایشگاه یک روایت کلی را دریافت کند.

از ویژگی های این عکسها آن است که نمای بیرونی و داخلی تالار برلیان را که محل قرائت فرمان مشروطیت بوده است نشان می دهد. بعلاوه در تعدادی از عکس ها تصویر مخالفان و موافقان شاخص مشروطه دیده می گردد، مانند عکسی از دکتر خلیل خان اعلم الدوله ثقفی که مشهور است دیکته فرمان مشروطه به وسیله او گفته شده و در دربار نقش مهمی در حمایت از مشروطه داشت و بعداً به عنوان اولین شهردار تهران انتخاب شد.

آنتوان سوریوگین و عبدالله قاجار عکاس تعدادی از این تصاویر هستند و قسمت اعظم آنها کار احمدخان صنیع السلطنه و میرزا ابراهیم عکاس باشی، فرزند اوست که به عنوان نخستین فیلمبردار ایرانی شناخته می گردد و بیشتر تصاویر این مجموعه به وسیله او عکاسی شده است.

نمایشگاه با یاد مشروطه دوشنبه (16 مرداد) ساعت 14:30 در چادرخانه کاخ گلستان افتتاح می گردد و به مدت یک ماه ادامه دارد.

منبع: همگردی
انتشار: 15 مرداد 1402 بروزرسانی: 15 مرداد 1402 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 1679

به "برگزاری نمایشگاه با یاد مشروطه در کاخ گلستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری نمایشگاه با یاد مشروطه در کاخ گلستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید