بانک ها وام ازدواج 500 میلیون تومانی می دهند؟

به گزارش مجله فازنما، به گزارش خبرنگاران، سخت گیری بانک ها برای پرداخت وام بیش از همواره شده چرا که مدعی هستند نقدینگی ندارند، در این شرایط مجلس در پی افزایش مبلغ وام ازدواج تا سقف 500 میلیون تومان است.

بانک ها وام ازدواج 500 میلیون تومانی می دهند؟

با وجود این شرایط وزیر اقتصاد اعلام نموده، قرار است اعتبار سنجی جایگزین وثیقه و ضامن برای دریافت وام گردد. این موضوع در حالی رخ می دهد که بانک ها، در اعتبارسنجی تنها نبود چک برگشتی را مد نظر قرار می دهند.

به نظر می رسد مجلس از یک سو و دولت از سوی دیگر قصد اعمال فشار بیشتر روی بانک ها را دارند، چرا که مجلسی ها نیز در پی افزایش مبلغ وام ازدواج هستند.

ولی اسماعیلی، رییس کمیسیون اجتماعی مجلس در مورد مقدار وام ازدواج در سال 1401 می گوید: 150 میلیون برای زوج و 150 میلیون برای زوجه (جمعا 300 میلیون تومان) است.

بعلاوه دختران کمتر از 23 سال و پسران کمتر از 25 سال 100 میلیون تومان وام بیشتر می گیرند، یعنی یک زوج با این شرایط 500 میلیون تومان وام ازدواج دریافت می نماید.

نرخ سود این وام چهار درصد و اقساط آن 10 ساله است.

اغلب بانک ها بودجه ای برای پرداخت وام ازدواج ندارند. اعتبارسنجی نیز می تواند کسری بودجه بانک ها را در بلندمدت افزایش دهد.

کامران ندری، کارشناس امور بانکی در تبادل نظر با خبرنگاران در مورد وام ازدواج شرح می دهد: ما با دستورات تکلیفی مجلس مشکل داریم، دستگاه دولتی مابه التفاوت نرخ سود بانکی را پرداخت نمی نمایند.

وی ادامه می دهد: این مابه التفاوت به وسیله بانک ها پرداخت می گردد، در نتیجه عایدی بانک ها کاهش می یابد و با توجه به حذف ضامن و جایگزینی اعتبارسنجی احتمال عدم بازپرداخت این وام ها نیز وجود دارد.

این کارشناس امور بانکی می گوید: مبلغ وام ازدواج بین 300 تا 500 میلیون تومان معین شده، که اقساط قابل توجهی دارد. ممکن است زوجین از پس پرداخت وام برنیایند و این موضوع مشکلاتی برای بانک پدید می آورد.

ندری در نهایت تاکید می نماید: احتمالا بانک ها در پرداخت وام ازدواج به مشکل برخورد نمایند.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 27 بهمن 1400 بروزرسانی: 27 بهمن 1400 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 1362

به "بانک ها وام ازدواج 500 میلیون تومانی می دهند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بانک ها وام ازدواج 500 میلیون تومانی می دهند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید