بازسازی چهره مرد 8 هزار ساله چشم آبی و موقهوه ای

به گزارش مجله فازنما، حدود 8 هزار سال پیش، جمجمه یک مرد اسکاندیناویایی که حدود 50 سال سن داشت، روی یک تیرک چوبی برافراشته شد و هزاران سال بعد در سوئد در جایی به نام Motala در سال 2012 کشف شد.

بازسازی چهره مرد 8 هزار ساله چشم آبی و موقهوه ای

جهت دریافت خدمات بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

حالا بعد از گذشت این همه سال یک هنرمند و دانشمند پزشکی قانونی به نام اسکار نیلسون، از روی بقایایی این جمجمه توانسته، صورت این مرد را بازسازی کند.

جمجه این مرد، همراه جمجمه 8 انسان بالغ دیگر و یک شیرخوار در خاک رسوبی منطقه کشف پیدا شده بود.

این کشف مهم بود، چون نخستین بار که دانشمندان می دیدند که سر انسان هایی متعلق به دوره نوسنگی که شکارچی-گردآورنده بودند، جدا شده و بقایای تیرک های چوبی در داخل جمجمه نشان می داد که سر آنها مدت ها بر تیرک های چوبی برافراشته شده بود.

تا آن موقع انسان ها به تمامیت پیکرها احترام می گذاشتند و عادت وحشیانه جدا کردن سر از تن، بعدها در بین انسان ها پیدا شد.

نیلسون جمجمه مرد 8 هزار ساله را اسکن کرد و قالب سه بعدی پلاستیکی آن را ساخت. بعد با استفاده از شواهد ژنتیک این مرد که نام مستعار لوددیگ را بر او نهاده بود، چشمان آبی و موهای قهوه ای و پوست نسبتا روشن را برایش متصور شد.

اما عظیم ترین چالش بازسازی آرواره زیرین این مرد که از بین رفته بود. متاسفانه در دیگر پیکرهای دیگر کشف شده از عهد نوسنگی استخوان آرواره به خوبی محفوظ نمانده بود و نیلسون با حدس و گمان این قسمت از جمجمه و صورت را برایش ساخت.

دست آخر، ردایی از چرم خرس وحشی بر روی بالاتنه لودویگ انداخت تا همه چیز طبیعی تر به نظر برسد.

در خصوص آرایش موهای لودویگ هم نیلسون مدتی کوشش کرد و متوجه شد که او موهای تنکی در جلوی سر و یک موی دم اسبی بسته شده در قسمت پشت دارد.

علت مرگ لودویگ به درستی معین نیست. روی سقف جمجمعه او آثار یک زخم یک اینچی مشاهده شد. اما در این قسمت شواهد بهبود پیدا شد. به صورت مشابهی روی سر مردان و زنان پیدا شده در محل کشف، آثار آسیب و تروماهای مشهود بود. اما معین بود که از این افراد مدتی نگهداری شده تا زخم هایشان بهبود پیدا بکنند و به زندگی برگردند.

اما راز عظیم این است که علت جدا شدن سر و استخوان آرواره زیرین چیست؟ آیا اینها توسط انسان های دیگر جدا شده بودند یا فرایند تجزیه منجر به آن شده است.

منبع

منبع: یک پزشک
انتشار: 11 تیر 1399 بروزرسانی: 28 شهریور 1400 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 418

به "بازسازی چهره مرد 8 هزار ساله چشم آبی و موقهوه ای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازسازی چهره مرد 8 هزار ساله چشم آبی و موقهوه ای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید