اما و اگرها در راستا ثبت جهانی اورامانات

به گزارش مجله فازنما، در ایامی که اقتصاد کشور زیر تحریم و فشار بیگانگان در حال پوست اندازی و مقاومت است و در ماه هایی که تورم و مسائل معیشتی، خانواده ها را تحت فشار شدید قرار داده و تهاجم ویروس کرونا، جان و مال مردم را نشانه رفته است به طوری که 127 کشور دنیا مرز های خود را بستند و 67 میلیون سفر به ارزش 80 میلیارد دلار از بین رفت، خبر ثبت دنیای اورامانات می تواند خبری باشد که روح و جان مردم منطقه کورد را جلا ببخشد.

اما و اگرها در راستا ثبت جهانی اورامانات

هر چند جهانگردی در اورامانات در بوم گردی و اکوتوریسم خلاصه شده است، اما با نیم نگاهی به پیشینه چندسال اخیر می توان به افق آن امیدوار بود. افقی که قرار بود پارسال با ثبت جهانی اورامانات دو استان کرمانشاه و کردستان را متحول کند اما کرونا آن را به تاخیر انداخت.

هورامان یا اورامان نام منطقه ای تاریخی با بافت پلکانی و آداب و رسوم بسیار خاص است که شامل بخش هایی از شهرستان های سروآباد، سنندج و کامیاران استان کردستان و شهرستان های پاوه، جوانرود، نودشه و نوسود استان کرمانشاه می گردد.

اورامانات بخش زیادی از فرایند جهانی شدن خود را طی نموده است که البته این به معنای قطعی شدن کار نیست و هنوز بخش های دیگری را نیز باید برای دست یابی به این مهم سپری کند.

ثبت جهانی این منطقه در راستای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی در برخوردار کردن منطقه اورامانات انجام می گردد.

از جمله مزایای ثبت جهانی اورامانات را جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها، ایجاد و توسعه اقامتگاه های بوم گردی و خانه مسافرها در بیشتر روستاها، ایجاد و توسعه بازارچه ها و کارگاه های صنایع دستی در منطقه و فراهم کردن بستر مناسب برای تثبیت شغل و حق انتفاع به مردم و روستاییان منطقه با برند شدن اورامانات و معرفی آن به جهان و جذب جهانگردان به منطقه است.

پفراینده ثبت جهانی از اسفندماه پارسال به یونسکو ارسال شده و قرار بر این بود که در فصل تابستان جاری ناظران بین المللی جهت اعلام آخرین نظرات خود، از این منطقه بازدید نمایند.

24 اثر در ایران ثبت جهانی شده است

قادری مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و جهانگردی استان کرمانشاه؛ گفت: 24 اثر در کشور ثبت جهانی شده و هر تعداد آثار ثبت جهانی شده در استان بیشتر باشد علاوه بر بعد میراث فرهنگی، جذب جهانگرد و رونق مالی و فرهنگی و اجتماعی هم بیشتر است.

او گفت: یکی از آثار بسیار مهم ما که ویژگی تاریخی دارد منطقه اورامانات است. دارای بافت تاریخی در دل کوه های صعب العبور و دارای روستا های پله کانی است و تعامل این مردم با طبیعت و معماری به عنوان یک میراث از گذشته تا امروز حفظ شده است و ما به دنبال این هستیم که این تعامل مردم با طبیعت و آداب و رسوم آن ها و بافت های تاریخی را به عنوان یک میراث فرهنگی عرضه کنیم.

قادری افزود: 12 روستا در استان کرمانشاه دارای ارزش ثبت جهانی شدن است که بافت آن ها دارای ارزش تاریخی است و سایر مناطق اورامانات شامل حریم منظر فرهنگی می گردد.

او افزود: با ثبت جهانی این اثر یکی از بزرگترین پفراینده های میراث بشری ثبت جهانی می گردد، چون منطقه وسیعی را با تراکم جمعیتی بالا تحت پوشش خود قرار می دهد و کاری مشترک بین دو استان کرمانشاه و کردستان است و در آینده می تواند کار مشترک دو کشور ایران و عراق باشد.

قادری ادامه داد: یونسکو به منطقه اورامانات ارزیاب اعزام می نماید تا به مدت 10 روز ارزیابی های خود را از منطقه انجام دهد.

او افزود: عزم استان برای انجام ثبت جهانی جزم است و کارگروه ستاد رفع موانع ثبت جهانی در استانداری تشکیل می گردد تا موانع رصد و رفع گردد.

قادری گفت: امیدواریم کرونا در برگزاری اجلاس که در یکی از کشورها یا احتمالا در مقرر یونسکو برگزار می گردد، خللی ایجاد نکند.

آثار تاریخی دارای ویژگی های خاص ثبت جهانی می گردد

سالاری معاون عمرانی استانداری کرمانشاه؛ گفت: معمولا آثار تاریخی که دارای ویژگی های خاص است ثبت جهانی می شوند. در ثبت جهانی منطقه ای باید ثبت گردد که فرهنگ غنی، دره های زیبا، دید و منظره باشکوه، سکونت عالی و جاذبه های بکر داشته باشد.

سالاری افزود: 60 درصد از منطقه اورامانات در استان کرمانشاه و 40 درصد آن در استان کردستان است.

او افزود: از اواخر پارسال که پفراینده ثبت جهانی در منطقه ارائه شد، سعی کردیم فرهنگ زندگی آن ها را تقویت کنیم. اواخر هفته گذشته به ما اطلاع دادند که 2 مهر کارشناسان یونسکو در منطقه حاضر می شوند و از 3 روستا در پاوه 3 روستا در جوانرود و 6 روستا در کردستان بازدید می نمایند.

او افزود: کارشناسان در این 6 روستا حضور پیدا نموده و از فرهنگ مردم بافت روستا و شرایط خاص بازدید می نمایند، پس دهیاری ها و شورا ها و میراث فرهنگی باید پای کار باشند تا عوامل مصنوعی که همنوع با طبیعت نیست مانند دیوار بلوکی، تانکر و ... جمع آوری گردد تا با رنگ طبیعت سازگاری پیدا کند و برنامه ها و جشنواره ها و رویداد هایی برنامه ریزی و در آن ایام اجرا گردد.

سالاری ادامه داد: زمانی که ما پفراینده را ارسال کردیم و آن ها پذیرفتند یعنی تا حالا این پفراینده پذیرفته شده است، اما بازدید کارشناسان دوگونه است بازدید هوایی و زمینی، چون وسعت منطقه وسیع است.

سالاری افزود: این گزارش یک فرایند اداری دارد که بعد از آن شاید اوایل سال میلادی آینده تصمیم اعلام گردد.

ثبت جهانی اورامانات تجربه ارزشمندی است

فرهاد عزیزی مدیرکل امور پایگاه های ملی و جهانی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و جهانگردی گفت: ثبت جهانی اورامانات با توجه به غنا و وسعت این منطقه تجربه ارزشمندی برای همه جهان می گردد.

عزیزی افزود: اورامانات دارای محتوای میراث معنوی و معماری خاصی است که هنوز آسیب ندیده است.

او با بیان اینکه ثبت جهانی اورامانات به موتور محرکه توسعه جهانگردی غرب کشور تبدیل می گردد، افزود: با ایجاد یک عزم در میان مردم و همکاری آنها می توان بهترین امور را برای ثبت به انجام رساند، البته ثبت جهانی اورامانات اعتبار خاصی برای منطقه و کشور است لذا شرایط و روزهای حساسی پیش روی داریم و همه باید پای کار باشند.

عزیزی افزود: اکنون 24 اثر کشور ثبت جهانی شده و به این ترتیب در رده دهم قرار داریم که اگر شرایط جنگی هشت ساله نبود می توانستیم در رده اول جهان باشیم.

منطقه اورامانات در کردستان و کرمانشاه 106 هزار هکتار عرصه دارد

پویا طالب نیا مدیر پایگاه منظر فرهنگی و تاریخی اورامانات گفت: منطقه اورامانات در دو استان کردستان و کرمانشاه 106 هزار هکتار عرصه و 303 هزار هکتار حریم دارد که در مقایسه با کشورهای دیگر هم اندازه کشوری همچون بحرین است که این اهمیت این منطقه را نشان می دهد.

پویا طالب نیا افزود: منطقه اورامانات با وجود 700 روستا که نشان دهنده سکونت انسانی متمرکز این منطقه است به عنوان مهمترین اثر و سایتی است که ثبت جهانی خواهد شد.

او ادامه داد: سه منطقه حفاظت شده با 150 هزار هکتار، هزار و 100 اثر تاریخی و باستانی، 60 میراث ناملموس ثبت شده همچون عروسی پیرشالیار و 50 اثر میراث طبیعی همچون کانی بل و یک باغ 700 ساله از جمله داشته های مهم اورامان است.

طالب نیا با اشاره به اینکه دو طرح اضطراری 15 روزه و کوتاه مدت 6 ماهه برای مناسبت سازی روستاها در نظر گرفته شده است، گفت: 2 میلیارد و 500 میلیون تومان اعتبار برای این امر ضروری است.

همه توان خود را برای رفع نواقص به کار گرفته ایم

هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه هم گفت: انجام این کار آنقدر مهم هست که همه توان خود را برای جذب اعتبار مورجهانز برای رفع نواقص به کار گرفته ایم.

او افزود: اعتبارات مورد احتیاج در اختیار دستگاه های متولی قرار داده خواهد شد تا با فراغ بال و بدون نگرانی اندک موانعی که می تواند در تصمیم نمایندگان یونسکو اثر منفی بگذارد را رفع نمایند.

بازوند با بیان اینکه ثبت جهانی اورامانات فرصت بسیار ارزشمندی است که نصیب مدیران فعلی و فرمانداران مناطق اورامانات نشین استان شده، افزود: باید نهایت استفاده را از این فرصت ارزشمند برد و کاری کنیم که آیندگان ما را مورد تحسین قرار دهند.

استان کرمانشاه با 2 میلیون نفر جمعیت دارای بیش از چهار هزار اثر تاریخی شناسایی شده است که تا به امروز بیش از 2 هزار و 200 اثر آن ثبت ملی شده اما فقط کتیبه داریوش هخامنشی در بیستون به ثبت جهانی رسیده است.

حال باید منتظر روز شماری هیات نظارت یونسکو باشیم که ببینیم آیا اورامانات هم به لیست جهانی شدن اضافه می گردد؟

باشگاه خبرنگاران

منبع: گردشبان
انتشار: 8 آبان 1399 بروزرسانی: 8 آبان 1399 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 623

به "اما و اگرها در راستا ثبت جهانی اورامانات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اما و اگرها در راستا ثبت جهانی اورامانات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید