آتشکده شیان یکی از جاذبه های دیدنی استان کرمانشاه به شمار می رود

به گزارش مجله فازنما، جاذبه ها/ براساس گزارش های منتشر شده، آتشکده شیان یکی از جاذبه های دیدنی استان کرمانشاه به شمار می رود.

آتشکده شیان یکی از جاذبه های دیدنی استان کرمانشاه به شمار می رود

آتشکده شیان یکی از منطقه ها دیدنی بوده که در 3 کیلومتری روستای قلعه شیان بخش حمیل واقع است و پس از ساخت سد در منطقه شیان، آثاری متعلق به هزاره دوم پیش از میلاد تا دوران اسلامی کشف شد. آتشکده شیان نخستین و بزرگترین آتشکده ساسانی است که در کرمانشاه کشف شد. این آتشکده در سال 1384 به وسیله هیأتی از سوی سازمان میراث فرهنگی با هدف نجات بخشی از آثار تاریخی محدوده سد مخزنی شیان مورد کاوش نهاده شد. آتشکده مورد بحث به ابعاد 5/14 × 5 / 14 متر بوده و با استفاده از مصالح لاشه سنگ و ملات گچ ساخته شده است.

این چهار طاقی همچون سایر چهار طاقی های هم عصر خود از چهار پایه مکعب مستطیل جدا از هم تشکیل شده که در زمان خود طاق هایی از دو سو آنها را به یکدیگر مرتبط نموده و گنبدی مدور اجزای این مجموعه را به هم پیوند میداده است. در محل تلاقی اجزای داخلی این پایه ها، گوشه هایی به طول و عرض میانه 70 سانتیمتر ایجاد شده که در سطوح بالاتر در داخل آنها گوشواره پایه گنبد قرار میگرفته است. در داخل فضای چهار طاقی، سکویی به ابعاد 15/ 3 × 15/3 متر، تعدادی پایه گچی با تزئینات قاشقی و صندوقچه های گچی وجود دارد.

در حد فاصل پایه ها، ورودی هایی در چهار جهت اصلی واقع شده است که همچون بسیاری از چهار طاقی های دوره ساسانی به راهرو طواف پشت جرزها مرتبط می شوند. در ضلع شمالی این چهار طاقی اتاقی به ابعاد 5/14 × 75/3 واقع شده است. به عقیده کاوشگر این آتشکده طی چهار مرحله ساخته شده که مرحله اول تا سوم متعلق به دوره ساسانی و مرحله چهارم مربوط به اوایل دوره اسلامی است.

منبع: همگردی
انتشار: 20 تیر 1402 بروزرسانی: 20 تیر 1402 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 1670

به "آتشکده شیان یکی از جاذبه های دیدنی استان کرمانشاه به شمار می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آتشکده شیان یکی از جاذبه های دیدنی استان کرمانشاه به شمار می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید