کاهش 8 درصدی جرائم پایتخت در نوروز 1400 ، موتورسیکلت ابزار60 درصد جرائم

به گزارش مجله فازنما، رییس پلیس آگاهی تهران عظیم از کاهش هشت درصدی وقوع جرم در پایتخت طی تعطیلات نوروزی اطلاع داد.

کاهش 8 درصدی جرائم پایتخت در نوروز 1400 ، موتورسیکلت ابزار60 درصد جرائم

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، سردار علیرضا لطفی در نشست خبری که پیش از ظهر امروز در مقر پلیس مطلعی پایتخت برگزار گردید، به تشریح آمار جرائم در ایام تعطیلات نوروزی پرداخت و گفت: از 28 اسفندماه تا پانزدهم فرودین 1400 طرح نوروزی پلیس مطلعی در پایتخت به اجرا درآمد که در مجموع اقدامات اجرا شده، کل جرائم کاهشی هشت درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل داشت و این درحالی است که در سال گذشته به دلیل قرارگیری در روزهای نخست شیوع کرونا مردم عمدتا در خانه بودند.

وی با بیان اینکه توان کشف پلیس نیز افزایشی 12.5 درصدی داشته است، گفت: در حوزه جرائم جنایی یعنی فقدان، قتل، آدم ربایی، سرقت مسلحانه، تجاوز و ... نیز کاهشی 40 درصدی داشتیم. به طوریکه طی این مدت تنها دو پرونده قتل عمد در تهران داشتیم که عاملان آن دستگیر شدند. همچنین هیچ موردی از آدم ربایی و سرقت مسلحانه در پایتخت نداشتیم.

لطفی ادامه داد: اشرافیت پلیس بر جرائم جنایی سهم مهمی در کاهش این آمار داشت؛ به طوریکه قبل از تعطیلات نوروزی شش باند را که قصد انجام سرقت مسلحانه داشتند در عملیاتی پیش دستانه دستگیر کردیم.

وی با بیان اینکه جرائم جعل و کلاهبرداری نیز در تعطیلات نوروزی جزو اولویت ها بود، توضیح داد: در این حوزه مجموعا 39 نفر را دستگیر کردیم.

رییس پلیس مطلعی پایتخت با بیان اینکه کیف قاپی در این مدت اندکی افزایش داشت، گفت: برخورد با کیف قاپی یکی از اولویت های ما در طرح نوروزی و همچنین در سال 1400 است.

موتورسیکلت ابزار 60 درصد جرائم است

وی در ادامه به ضرورت ساماندهی موتورسیکلت سواران اشاره نمود و گفت: ابزار جرم در 60 درصد جرائم موتور سیکلت است؛ یعنی ما در کلاسه پرونده ها که آنالیز می کنیم موتورسیکلت جزو ابزارها بوده است و از کیف قاپی گرفته تا زاغ زنی و ... بکار گرفته شده است.

رئیس پلیس مطلعی تهران عظیم با بیان این که در ایام نوروز کنترل مجرمان سابقه دار در دستور کار نهاده شد گفت: این موضوع جزو برنامه های جدی سال 1400 پلیس مطلعی پایتخت نیز خواهد بود و ما افراد سابقه دار و حرفه ای را رصد خواهیم کرد و برنامه های جدی برای کنترل آنان و همچنین کشف پیش دستانه جرم داریم.

لطفی، کشف علمی جرم، تقویت برنامه های تیم های صحنه جرم و افزایش گشتی های پلیس مطلعی را از دیگر اقدامات اجرا شده در طول نوروز و جزو اقدامات برنامه ریزی شده برای سال 1400 برشمرد و گفت: یکی از چالشهای ما محکومین امنیتی و متواری هستند که در امسال تمرکز ویژه برای ردیابی و دستگیری آنها را خواهیم داشت.

لطفی با بیان این که رصد جرایم در فضای مجازی نیز از دیگر اقداماتی است که در سال 1400 از سوی پلیس به طور ویژه تری در دستور قرار خواهد گرفت گفت: با توجه به شرایط شیوع کرونا و نیز توسعه اینترنت در کشور بسیاری از مجرمان نیز فضای مجازی را به بستری برای ارتکاب جرایم خود بدل نموده اند. از این رو کاراگاهان پلیس مطلعی اقدام به رصد این فضا نیز نموده و با موارد مجرمانه برخورد خواهند کرد. متاسفانه بخش قابل توجهی از مردم از فرآیندهای خرید و فروش در فضای مجازی مطلع نبوده و همین موضوع سبب وقوع جرایم می گردد.

اولتیماتوم پلیس به دستگاه های دارای قصور در برخورد با سرقت

رئیس پلیس مطلعی تهران عظیم در ادامه به سهم دستگاه های مختلف در مبارزه با جرایم و به ویژه سرقت اشاره نمود و گفت: برابر مصوبه شورای امنیت کشور استاندار تهران مسئولیت امنیت در کشور را داشته و می بایست دستگاه های مختلف را برای انجام وظایف شان در این خصوص پای کار آورد. ما نیز جلسات مختلفی در این زمینه با سازمان ها و دستگاه ها و نهادهای مختلف از جمله شهرداری تهران، وزارت مسکن، وزارت ارتباطات، وزارت صمت و ... داشته و مطالبات خود را در این زمینه منتقل کردیم.

وی ادامه داد: واقعیت این است که اگر این دستگاه به وظایف قانونی خود عمل نکند ما مجبور خواهیم شد تا سهم آنان و میزان قصورشان در وقوع جرایمی نظیر سرقت را به اطلاع مردم و رسانه ها برسانیم.

وی با بیان این که شهرداری و وزارت مسکن از جمله سازمانهایی هستند که اقدامات آنها تاثیر زیادی بر کاهش وقوع جرایمی نظیر سرقت خواهد داشت گفت: ما مجددا جلساتی را با مسوولان شهرداری و شورای شهر تهران و همچنین استانداری تهران و وزارت مسکن داشته و درخواست کردیم تا سازوکاری را ایجاد نمایند که پلیس پیش از صدور سرانجام کار بر شرایط ایمنی و امنیت ساختمان نظارت کند و صدور سرانجام کار منوط به تاییدیه پلیس باشد.

وی در دفاع از این طرح گفت: واقعیت این است که سرقت از منازل گرچه عدد کمی دارد اما از جمله جرایمی است که به شدت بر احساس امنیت تاثیر می گذارد. در این میان نیز ورود از بالکن از جمله شایع ترین شیوه های سرقت از منزل است که این موارد را می توان با یاری شهرداری و وزارت مسکن حل کرد؛ شهرداری در حوزه تامین نور و روشنایی معابر و ... در کنار نهادهایی مانند وزارت نیرو و غیره دارای مسئولیت هستند.

لطفی ادامه داد: به عنوان مثال در بحث سرقت خودرو ما بارها مواردی را به وزارت صمت و خودروسازان منتقل نموده ایم اما متاسفانه توجه کافی وجود ندارد. پلیس بنا ندارد تا به وسیله این موارد درآمد بیشتری کسب نموده و عایدی داشته باشد. ما به خاطر مردم این موارد را اعلام می کنیم و انتظار داریم که دستگاه های مختلف و مسئول به آن عمل نمایند.

وی ادامه داد: در زمینه سرقت از کارگاه های ساختمانی نیز باز می توان از ظرفیت شهرداری ها استفاده کرد ما که نمی توانیم در هر کارگاه ساختمانی ماموران مان را در چند شیفت مستقر کنیم تا مراقبت نمایند؛ اما شهرداری می تواند هر گونه فعالیت ساختمانی را منوط به استقرار نگهبان در کارگاه های ساختمانی کند. همانطور که می دانیم درصدی از سرقت ها در کارگاه های ساختمانی رخ می دهد که اتفاقا بعضی از این سرقت ها جزو جرایم عظیم نیز محسوب می شوند.

رئیس پلیس مطلعی تهران عظیم به جرایم اتفاق افتاده در حوزه کسب و کارها نیز اشاره نمود و گفت: ما مخالفتی با کسب و کارهای الکترونیکی و استارت اپ ها نداریم و اتفاقا حامی آن هستیم اما ضروری است یک سری زیرساخت ها و اقدامات زبربنایی قبل از صدور مجوزها انجام گردد تا آمار جرایم کاهش یابد.

لطفی به سرقت از منزل اشاره نمود و گفت: یکی از مواردی که رسانه ها یاری بسیار خوبی به ما کردند همین بحث سرقت از منزل بود و ما شاهد آن هستیم که آثار آن کم کم در حال نمایان شدن است و مردم کمتر نسبت به نگهداری طلا، ارز و اموال گرانبها در منازل خود اقدام می نمایند و آن را به صندوق امانات بانک ها می دهند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 7 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 982

به "کاهش 8 درصدی جرائم پایتخت در نوروز 1400 ، موتورسیکلت ابزار60 درصد جرائم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش 8 درصدی جرائم پایتخت در نوروز 1400 ، موتورسیکلت ابزار60 درصد جرائم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید