واشنگتن: تحریم ها علیه ایران همچنان پابرجاست خبرنگاران

به گزارش مجله فازنما، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس خبری گفت که تحریم های کنونی آمریکا علیه ایران پابرجا بوده و هرگونه کوشش ایران برای فرار از تحریم ها آنالیز خواهد شد.

واشنگتن: تحریم ها علیه ایران همچنان پابرجاست خبرنگاران

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا شامگاه چهارشنبه در سخنانی به سند راهبردی میان ایران و چین واکنش نشان داد.

وی که در کنفرانس خبری وزارت خارجه صحبت می کرد، گفت: درباره توافق میان ایران و چین، تحریم های کنونی آمریکا علیه ایران همچنان پابرجاست و آمریکا هرگونه کوشش برای گریز از تحریم ها را آنالیز خواهد نمود اما واشنگتن در منافع خود در پرونده هسته ای با پکن همسو است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ادامه گفت که تحریم ها علیه ایران جز در مسیری دیپلماتیک لغو نخواهد شد.

ند پرایس مدعی شد:آمریکا آماده پیگیری بازگشت مشترک به پایبندی به برجام با ایران است.

جمهوری اسلامی ایران پس از روی کار آمدن دولت جدید آمریکا در تاریخ 20 ژانویه (1 بهمن) به صراحت اعلام نموده است که آمریکا، طرفی بوده که از برجام خارج شده و نخست آمریکا باید به تعهدات خود ذیل توافق هسته ای بازگردد و پس از راستی آزمایی، ایران نیز کاهش تعهدات برجامی خود را متوقف نموده و به پایبندی کامل به برجام باز خواهد گشت.

در حالی که مقام های مختلف دولت بایدن طی هفته های گذشته بارها تاکید نموده اند که نخست ایران باید به تعهدات برجامی خود بازگردد پس از آن، دولت آمریکا نیز به برجام باز خواهد گشت اما چند روز پیش یک مقام آمریکایی که نخواسته نامش فاش گردد به خبرگزاری رویترز گفته بود: مسئله این نیست که چه کسی اول به برجام بازمیگردد ، (بلکه) موضوع، توافق بر این است که چه گام هایی به صورت همزمان برداشته می گردد.

شامگاه دوشنبه نیز نشریه پولیتیکو در گزارشی از طرح احتمالی جدید آمریکا برای احیای برجام اطلاع داد. این نشریه به نقل از دو مقام آشنا نوشت که مقام های دولت آمریکا با توجه به شرایط زمانی، در نظر دارند به زودی و طی این هفته، پیشنهاد جدیدی را برای آغاز مذاکرات ارائه دهند.

پولیتیکو به نقل از یکی از این مقام ها نوشت که بر اساس این پیشنهاد، ایران بعضی از فعالیت های هسته ای خود نظیر کار بر روی سانتریفیوژهای پیشرفته و غنی سازی اورانیوم با خلوص 20 درصد را متوقف می نماید و در مقابل نیز آمریکا بعضی از تحریم های مالی را کاهش می دهد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 27 فروردین 1400 بروزرسانی: 27 فروردین 1400 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 964

به "واشنگتن: تحریم ها علیه ایران همچنان پابرجاست خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واشنگتن: تحریم ها علیه ایران همچنان پابرجاست خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید