نیویورک تایمز: کرونای برزیلی؛ خطری کشنده برای تمام دنیا

به گزارش مجله فازنما، به نظر می رسد کرونای برزیلی از خطرناک ترین گونه های جهش یافته کروناست که باعث می گردد افرادی که قبلا هم این بیماری را گرفته اند مجددا مبتلا شوند.

نیویورک تایمز: کرونای برزیلی؛ خطری کشنده برای تمام دنیا

با تور برزیل از کشور زیبای فوتبالیست ها دیدن کنید و شهرهای زیبای ریو و برازیلیا را ببینید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از نیویورک تایمز، اولین مطالعات دقیق درباره کرونای برزیلی و یا نوع به اصطلاح P.1 نشان می دهد که چگونه نقاط مشخصی را برزیل به شدت تحت تاثیر قرار داده است.

فقط در طی چند هفته دو نوع ویروس کرونا در دنیا چنان آشنا شده اند که بسیاری از مردم حتی نام علمی آنها را هم می دانند. اولی در انگلیس پیدا شد و B.1.1.7 نام دارد.

دومی در آفریقای جنوبی ظهور کرد و به نام B.1.351 مشهور است. این ویروس جهش یافته آفریقایی می تواند پادتن های ساخته شده ناشی از ابتلا به کرونا را از بین ببرد و حتی واکسن را بی اثر کند.

دانشمندان همچنین نگاه خود را به نسخه سومی که در برزیل بوجود آمد معطوف نموده اند که تحت عنوان P.1 شناخته می گردد. تحقیقات از اواخر ماه دسامبر در خصوص P.1 کندتر بوده است و دانشمندان نسبت به بعضی از اثرات مخرب این ویروس مطمئن نبودند.

به نظر می رسد کرونای برزیلی نخستین بار در شهر مانائوز برزیل به وجود آمده باشد. به احتمال زیاد در ماه نوامبر در آنجا بوجود آمد و سپس باعث افزایش رکوردشکنی موارد ویروس کرونا شد.

تحقیقات بیشتر در رابطه با کرونای برزیلی نتایج نگران کننده تری به دست آورد. این ویروس توانایی این را دارد تا افرادی را که قبلا هم به کرونا مبتلا شده اند دوباره مبتلا کند. همچنین آزمایش های مختلف نشان داد که واکسن در برابر این نوع ویروس می تواند بی اثر باشد که البته هنوز ثابت نشده است.

مطالعات جدید هنوز در مجلات علمی منتشر نشده است. نویسندگان آنها هشدار می دهند که یافته های موجود در سلول ها در آزمایشگاه ها همواره به دنیای واقعی ترجمه نمی گردد و آنها فقط آغاز به درک رفتار P.1 نموده اند.

اما حتی با وجود رمز و رازهایی که درباره P.1 باقی مانده است کارشناسان می گویند این ویروس جهش یافته باید بسیار جدی گرفته گردد.

P.1 اکنون در بقیه برزیل در حال گسترش است و در 24 کشور دیگر نیز یافت شده. در ایالات متحده ، مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها چندین مورد را در ایالت های مختلف ثبت نموده اند.

دانشمندان می گویند گونه جهش یافته برزیلی یک تهدید دنیای است که درهای گونه های کشنده تر را به دنیا باز می نماید و ممکن است مدام پشت سر هم جهش پیدا کند.

موارد ابتلا و مرگ و میر ناشی از کرونا در برزیل با این گونه جهش یافته بسیار افزایش یافته است.

کووید پیش از این در برزیل دنباله ای از مرگ و ناامیدی به جا گذاشته است. رکوردهای موجود در این کشور آمریکای جنوبی روز به روز ناامیدکننده تر می گردد.

برزیل در حال مبارزه با یک نوع مسری تر است که یک شهر عظیم را لگدمال نموده و در حال گسترش به دیگر شهرها است.

انجمن ملی دبیران بهداشت برزیل در بیانیه ای گفت: تسریع در این اپیدمی در ایالت های مختلف منجر به فروپاشی سیستم بیمارستان های دولتی و خصوصی می گردد که ممکن است به زودی در هر منطقه از مسری گردد. متأسفانه سرعت کند واکسیناسیون این فرایند را تشدید می نماید.

و خبر بدتر این است که این گونه جهش یافته می تواند به تمام دنیا تعمیم پیدا کند.

مطالعات اولیه نشان می دهد که نوع موجود در شهر مانائوس نه تنها مسری تر است بلکه همچنین به نظر می رسد بعضی از افرادی را که قبلاً از نسخه های دیگر ویروس بهبود یافته اند آلوده کند. و این نسخه از مرزهای برزیل هم گذشته است.

اکنون افرادی که کرونا گرفته اند و اکنون نیز بهبودیافته اند باید مدام این هشدار را به خود بدهند که ممکن است کرونای برزیلی آنها را گرفتار کند.

برزیلی ها امیدوار بودند که سال گذشته بدترین شیوع را دیده باشند. مانائوس ، پایتخت ایالت آمازون شمالی ، در ماه آوریل و مه چنان مسری شد که دانشمندان فکر کردند که آیا این شهر به مصونیت گله ای رسیده است یا خیر.

وزیر بهداشت برزیل نیز این نوع را مرحله جدید همه گیری نامید.

مترجم: هیلدا حسینی خواه

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 25 اسفند 1399 بروزرسانی: 25 اسفند 1399 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 898

به "نیویورک تایمز: کرونای برزیلی؛ خطری کشنده برای تمام دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نیویورک تایمز: کرونای برزیلی؛ خطری کشنده برای تمام دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید