مروری بر یک پیروزی که غرب به کام افغانستان تلخ کرد

به گزارش مجله فازنما، مردم افغانستان با مبارزه بسیار خاتمه شکست دولت کمونیستی را در هشتم ثور (8 اردیبهشت) رقم زدند اما دخالت های غرب شیرینی این پیروزی را به کام مردم تلخ کرد.

مروری بر یک پیروزی که غرب به کام افغانستان تلخ کرد

به گزارش دفتر منطقه ای خبرنگاران، مردم افغانستان پس از 14 سال مبارزه و مقاومت مستمر علیه دولت کمونیستی و اشغال شوروی سابق، انتها در هشتم اردیبهشت ماه 1371 که به عنوان هشتم ثور از آن یاد می گردد آخرین سنگر کمونیسم را درهم شکسته شد و مجاهدین وارد شهر کابل شدند تا استقلال و تشکیل یک نظام اسلامی را اعلام نمایند.

در دوران مقاومت چهارده ساله مردم افغانستان علیه قشون شوروی سابق و نیروهای دولت کمونیستی بیش از یک میلیون افغان کشته شدند و حدود یک میلیون تن دیگر نیز زخمی شدند.

اگر چه روز هشتم ثور روز تاریخی و پر افتخاری برای مردم افغانستان محسوب می گردد اما حوادثی که پس از آن بوقوع پیوست شهد این پیروزی را به کام مردم افغانستان تلخ کرد.

کودتای حزب کمونیستی خلق و مداخله نظامی شوروی در افغانستان باعث شد تا این کشور در شعله های آتش جنگ بسوزد اما خروج شوروی سرانجام بدبختی مردم افغانستان نبود بلکه دست های پنهان و مداخلات خارجی همچنین جنگ های ویرانگر داخلی بحران در این کشور را همچنان ادامه داد.

تفسیرهای متفاوتی از چگونگی شروع جنگ های داخلی در افغانستان وجود دارد اما این جنگ ها هرگز نمی تواند حقانیت جهاد مردم افغانستان در برابر شوروی و دولت کمونیستی را زیر سوال ببرد.

با این حال، بعضی افراد، مجاهدین را به دلیل شروع جنگ های داخلی مورد سرزنش قرار می دهند اما نباید از مداخلات سازمان اطلاعات ارتش پاکستان، کشورهای عربی، غربی و آمریکا چشم پوشید و غافل بود.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 29 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 29 اردیبهشت 1400 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 1021

به "مروری بر یک پیروزی که غرب به کام افغانستان تلخ کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مروری بر یک پیروزی که غرب به کام افغانستان تلخ کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید