طرح مالیات برعایدی سرمایه به زودی به صحن می رسد

به گزارش مجله فازنما، بر اساس اظهارات رئیس کمیسیون مالی مجلس، کمیته مالیاتی کمیسیون مالی مجلس کار خود را روی موضوع مالیات برعایدی سرمایه به اتمام رسانده و پیش بینی می گردد ظرف یک ماه آینده این طرح که پایه مالیاتی جدیدی در کشور محسوب می گردد، در صحن علنی مجلس مطرح و آنالیز گردد.

طرح مالیات برعایدی سرمایه به زودی به صحن می رسد

طبق آنچه در این طرح آمده قرار است مالیات از فعالیت های سوداگرانه مالی دریافت گردد که تا به امروز مورد توجه نبوده اند، تمرکز آن بر بازارهای ارز، املاک، خودرو و سکه است. بدین ترتیب که املاک در صورت نگهداری کمتر از یک سال مشمول 40 درصد مالیات بر عایدی سرمایه می شوند و خودرو، طلا، سکه و ارز تا 30 درصد از مبلغ سود حاصل از فروش مشمول مالیات خواهند بود اما در سال های بعد به صورت پلکانی مالیات کاهش می یابد و در سال چهارم به حداقل می رسد.

محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون مالی مجلس ضمن اشاره به آماده شدن این طرح برای ورود به صحن مجلس، راه اندازی سامانه مؤدیان را به عنوان یکی از راهکارهای شفاف سازی و برطرف موانع در دریافت مالیات برعایدی سرمایه را ضروری دانست و اضافه نمود: برای اجرای با کیفیت این طرح باید زیرساخت های لازم فراهم آید که یکی از آن ها راه اندازی سامانه مؤدیان مالیاتی است.

هرچند به اعتقاد غلامحسین دوانی، کارشناس حوزه مالیات هنوز زیرساخت های اولیه برای اجرای مالیات بر عایدی سرمایه در کشور مهیا نشده است و بدین ترتیب نمی توان انتظار داشت که تصویب و اجرای آن به بهود شرایط مالی و کاهش فعالیت های سوداگرانه در کشور منجر گردد.

او در گفت وگوی با پایگاه خبری اتاق ایران بعلاوه شیوه دریافت مالیات بر عایدی سرمایه را تقلیدی از کشورهایی دانست که پیشرفته بوده و پیش از دریافت این مالیات زیرساخت ها و امکاناتی را فراهم نموده اند.

این کارشناس حوزه مالیاتی معتقد است مالیات بر عایدی سرمایه یعنی مالیات بر عایدی حاصل از اوراق بهادار، املاک و سهام و هیچ بحثی هم از اتومبیل، طلا، ارز و غیره نمی کند.

دوانی از مسئولان کشور می خواهد برای حل مسائل مالی موجود برنامه دیگری در نظر بگیرند و مطمئن باشند اجرای مالیات بر عایدی سرمایه در شرایط کنونی در نهایت به رشد اقتصاد زیرزمینی می انجامد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 20 آذر 1400 بروزرسانی: 20 آذر 1400 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 1289

به "طرح مالیات برعایدی سرمایه به زودی به صحن می رسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح مالیات برعایدی سرمایه به زودی به صحن می رسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید