زارع پور: شبکه ملی اطلاعات را تبدیل به هیولا کردند، 4500روستا اینترنت ندارند

به گزارش مجله فازنما، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: وزارت ارتباطات در واقع وزارت شبکه ملی اطلاعات است که متأسفانه از آن هیولا ساخته اند.

زارع پور: شبکه ملی اطلاعات را تبدیل به هیولا کردند، 4500روستا اینترنت ندارند

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، در ادامه جلسه علنی (سه شنبه 16 آذرماه) مجلس شورای اسلامی عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گزارشی از عملکرد این وزارتخانه ارائه کرد.

زارع پور گفت: در سه ماه و نیمی که در وزارت ارتباطات حضور دارم با حدود 120 نفر از نمایندگان جلسه داشته ام و از نزدیک در جریان دغدغه های ملی و منطقه ای نمایندگان قرار گرفتم، 50 نفر از دوستان نماینده نیز درخواست جلسه داشتند اما به دلیل اینکه در دو هفته اخیر درگیر تدوین بودجه بودیم، توفیق دیدار با آنها را نداشتم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: برای بیان برنامه ها و دغدغه های وزارت ارتباطات، درخواست برگزاری جلسه مشترک با مجلس کردم که بلافاصله رئیس مجلس این وقت را در اختیار بنده قرار دادند.

وی با بیان اینکه شبکه ملی اطلاعات از مهمترین طرح هایی است که باید دنبال شود، اضافه نمود: شرایط کشور در این حوزه مطلوب نیست. این طرح بزرگ بیش از 15 سال است که مطرح است اما به تازگی و در شهریورماه سال گذشته، شورای عالی فضای مجازی تکلیف دستگاه ها برای ایجاد شبکه ملی اطلاعات را اعلام نموده است.

وزارت ارتباطات درواقع وزارت توسعه شبکه ملی اطلاعات است

زارع پور توضیح داد: محور فعالیت های ما در حوزه ICT، ایجاد شبکه ملی اطلاعات است. وزارت ارتباطات درواقع وزارت توسعه شبکه ملی اطلاعات است. مسئولیت این کار را شخصاً به عهده گرفتم. شورای راهبردی توسعه شبکه ملی اطلاعات با مسئولیت بنده تشکیل شده، معاونت برنامه ریزی وزارتخانه را به عنوان مجری این طرح انتخاب کرده ام. 120 پروژه بزرگ برای ایجاد شبکه ملی اطلاعات تعریف شده است.

زارع پور توضیح داد: این سالها دو هیولا از شبکه ملی اطلاعات ساخته شده، یکی در میان مسئولان و دیگری در میان مردم. مسئولان معتقدند ایجاد چنین شبکه ای دست نیافتنی است و مردم معتقدند ایجاد شبکه ملی اطلاعات، دسترسی ها و آزادی های آنها را محدود می کند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تأکید کرد: تلاش داریم قبل از موعد مقرر قانونی شبکه ملی اطلاعات را راه اندازی کنیم.

وی ایجاد شبکه با کیفیت، پرسرعت و امن داخلی را ضروری خواند و گفت: در این بخش پروژه فیبر نوری منازل و کسب و کارها را مدنظر داریم. این شبکه پرسرعت را در تمام نقاط کشور محقق می کنیم. این اقدام کاری سخت است که نیازمند عزم ملی می باشد.

زارع پور اعلام نمود: در صورت ایجاد این شبکه برای سرویس های داخلی مسئله ای نخواهیم داشت. در حال حاضر 430 گیگ (7 درصد) از ظرفیت اینترنت به دلیل قطعی فیبر نوری در خلیج فارس از دسترس خارج شده است. در صورتی که شبکه پرسرعت ملی محقق شود، این مشکل دیگر ایجاد نخواهد شد. ارتباطات بین المللی نیز سرعت پیدا خواهد کرد و می توانیم به عنوان هاب بین المللی عمل کنیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه بهترین جهت برای عبور ترافیک منطقه، جمهوری اسلامی است، گفت: 1.3 ترافیک بر ثانیه ظرفیت فعال انتقال داریم که قابلیت افزایش به 5 تا 6 برابر دارد. در سال آینده 4 ترافیک بر ثانیه ظرفیت ایجاد خواهیم کرد و تا 4 سال آینده این ظرفیت به 10 ترافیک بر ثانیه خواهد رسید که بازدارندگی و درآمدزایی ایجاد می کند و کیفیت شبکه داخلی را نیز افزایش می دهد.

راهبرد وزارت ارتباطات ایجاد شبکه پرسرعت اینترنتی است

وی با تأکید بر اینکه راهبرد وزارت ارتباطات ایجاد شبکه پرسرعت اینترنتی است، اضافه نمود: این پروژه کلیدی و راهبردی است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تأکید کرد: پس از ایجاد اینترنت پرسرعت باید شرایط خدمات و سرویس های بومی را اصلاح کنیم. متأسفانه شرایط موجود مطلوب نیست.

وی ادامه داد: راهبرد دوم ما این است که بر روی اینترنت پرسرعت و با کیفیت، خدمات متنوع و با کیفیت به مردم بدهیم. لذا توسعه خدمات بومی در دستور کار است.

زارع پور در توضیح این خدمات گفت: دسته اول خدمات دولتی است. در حال حاضر جزایر متعددی در دستگاه های دولتی شکل گرفته است. بعضی از وزارتخانه ها 100 سامانه دارند و باید همه ظرفیت ها برای هوشمندسازی دولت روی کار بیاید تا تصمیمات فردی به حداقل برسد. در لایحه بودجه تبصره ای پیش بینی کردیم که پنجره واحد خدمات دستگاه های دولتی راه اندازی شود و در گام دوم پنجره ملی خدمات دولت هوشمند راه اندازی خواهد شد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تأکید کرد: خدمات بخش خصوصی نیز با همین مکانیزم در اختیار مردم قرار می گیرد تا احراز هویت ها یکسان باشد.

وی در مورد خدمات پایه کاربردی شبکه ملی اطلاعات توضیح داد: همان طور که در حوزه ارتباطات، اپراتور داریم، در حوزه خدمات هم اپراتورها باید شکل بگیرد تا زندگی و کار مردم با استفاده از فناوری تسهیل شود. با این اقدام کشور بیمه خواهد شد.

زارع پور با بیان اینکه برای تحقق این اهداف، نیازمند کمک مجلس هستیم، گفت: به 50 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم. 20 میلیون پورت پرسرعت پیش بینی کردیم که برای خرید آنها باید به بخش خصوصی تسهیلات بدهیم. در این راستا تبصره ای در لایحه بودجه پیش بینی شده و همه دستگاه ها ملزم شدند ابنیه ای که در اختیار دارند را به بخش خصوصی اجاره دهند. متأسفانه بخشی نگری ها موجب کند شدن پروژه های ملی می شود.

65 درصد ترافیکی که در کشور استفاده می شود، منشأ خارجی دارد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه 65 درصد ترافیکی که در کشور استفاده می شود، منشأ خارجی دارد، اعلام نمود: باید این رابطه برعکس شود. توسعه مراکز تبادل ترافیک داخلی در دستور کار است.

وی گفت: کیفیت دسترسی به شبکه اینترنت در روستاها قابل قبول نیست و 7500 روستا از اینترنت بی کیفیت برخوردار بوده و 4500 روستا نیز اساساً به اینترنت دسترسی ندارند.

زارع پور خطاب به نمایندگان گفت: بنده دغدغه شما را درک می کنم. زمانی که عکس و فیلم دانش آموزانی که برای دسترسی به شبکه اینترنتی به تپه ها می فرایند را می فرستید، متأثر می شوم.

تا سرانجام سال 1401 تمام روستاها به شبکه اینترنت متصل می شوند

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این راستا به نمایندگان قول داد تا سال 1401 تمام روستاهای بالای 20 خانوار را به شبکه اینترنت متصل کند و تأکید کرد: اگر اعتبارات تأمین شود تا سرانجام سال 1401 این هدف محقق می شود. اگر هم اعتبارات مورد نیاز محقق نشود، تا شهریورماه سال 1402 به این هدف دست می یابیم.

اپراتورها در شرایط بحرانی قرار دارند

زارع پور در مورد شبکه ارتباطات ثابت و سیار ادامه داد: در ده سال گذشته و به خصوص دو سال گذشته، توسعه چندانی در شبکه ارتباطات ثابت و سیار صورت نگرفته زیرا هزینه ها به دلار و درآمدها به ریال است. اپراتورها در شرایط بحرانی قرار دارند و اگر به آنها توجه نشود، به سرنوشت مخابرات دچار می شوند. عدم افزایش تعرفه اینترنت موجب ایجاد مشکل در فرایند توسعه شده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 28 دی 1400 بروزرسانی: 28 دی 1400 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 1330

به "زارع پور: شبکه ملی اطلاعات را تبدیل به هیولا کردند، 4500روستا اینترنت ندارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زارع پور: شبکه ملی اطلاعات را تبدیل به هیولا کردند، 4500روستا اینترنت ندارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید