دومین نشست کارگروه بلندپایه بازبینی راهبرد بلندمدت اوپک برگزار گردید

به گزارش مجله فازنما، دومین نشست کارگروه بلندپایه بازبینی راهبرد بلندمدت اوپک با حضور نمایندگان کشورهای عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت عصر امروز (دوشنبه، 23 فروردین ماه) به ریاست امیرحسین زمانی نیا، نماینده ایران در هیئت عامل اوپک برگزار گردید.

دومین نشست کارگروه بلندپایه بازبینی راهبرد بلندمدت اوپک برگزار گردید

به گزارش شانا به نقل از مدیریت امور اوپک و روابط با مجامع انرژی وزارت نفت، امیرحسین زمانی نیا در این نشست با یادآوری خلاصه ای از مباحث مطرح شده در نشست نخست این کارگروه (بهمن ماه 1399) و نشست مشترک نمایندگان کشورهای عضو اوپک و بعضی صاحب نظران برجسته بازار نفت و انرژی از شرکت ها و مؤسسه های معتبر بین المللی در زمینه راهبرد بلندمدت اوپک، به تغییر و تحولات رخ داده در صحنه نفت و انرژی دنیا از جمله پیشرفت ها در بخش حمل و نقل و خودروهای الکتریکی، رشد منابع انرژی تجدیدپذیر و آثارهمه گیری کرونا بر سرمایه گذاری در صنعت نفت دنیا و تغییر روش های سنتی انجام فعالیت ها و مشاغل مختلف اشاره نمود و بر اهمیت این تحولات و شناخت پیامدهای آنها در فرآیند بازبینی راهبرد بلندمدت اوپک تاکید نمود.

در این نشست همچنین گزارش دبیرخانه اوپک مشتمل بر آنالیز اهداف و چالش های مندرج در سند راهبرو بلندمدت اوپک منطبق با تحولات جدید نفت و انرژی دنیا پس از تصویب دستور کار نشست از سوی نمایندگان حاضر ارائه شد و نمایندگان کشورهای عضو اوپک به بیان ملاحظه ها و دیدگاه های خود همسو با محورها پرداختند.

راهبرد بلندمدت اوپک، یکی از اسناد بالادستی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) است که نخستین نسخه آن در سال 2005 به تصویب نشست وزارتی اوپک رسید. در این سند، برنامه ها، اهداف، چالش ها و خط مشی های بلندمدت سازمان منطبق با شرایط و تحولات بازارهای دنیای نفت و انرژی در چهارچوب سناریوهای مختلف و با در نظر دریافت نقش عوامل و مولفه های مختلف حاکم بر عرصه نفت و انرژی دنیا مشخص شده است.

بر اساس مصوبه نشست وزارتی اوپک در سال 2005، سند راهبرد بلندمدت اوپک هر پنج سال یکبار بازبینی می گردد. در این زمینه، بازبینی پیشین راهبرد بلندمدت اوپک در سال 2016 انجام شد و پس از گذشت پنج سال، این بازبینی دوباره در سال 2021 و طی هفت نشست انجام می گردد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 1 خرداد 1400 بروزرسانی: 1 خرداد 1400 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 1026

به "دومین نشست کارگروه بلندپایه بازبینی راهبرد بلندمدت اوپک برگزار گردید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دومین نشست کارگروه بلندپایه بازبینی راهبرد بلندمدت اوپک برگزار گردید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید