حل معمای مصونیت به کرونا؟!

به گزارش مجله فازنما، بتازگی محققان در هنگ کنگ، اولین مورد مستند ابتلای دوباره به کرونا را گزارش کردند. پروفسور پال موس، بازرس علمی کنسرسیوم می گوید: این یک مورد در بین میلیون ها بوده است. این نسبت را نباید نادیده بگیریم.

حل معمای مصونیت به کرونا؟!

دانشمندان تلاش تازه ای را برای شناختن واکنش سیستم ایمنی به ویروس کرونا شروع نموده اند. پژوهشگران در 17 مرکز تحقیقاتی در بریتانیا می خواهند به سوالاتی نظیر این پاسخ دهند که مصونیت به کرونا چقدر دوام دارد و چرا شدت این بیماری این قدر متغیر است.

کنسرسیوم جدید ایمنی شناسی کرونا در بریتانیا 6.5 میلیون پوند از مرکز تحقیقات و نوآوری بریتانیا و موسسه ملی تحقیقات بهداشتی دریافت نموده تا درک بهتری از مصونیت به این ویروس به دست دهد.

پروفسور مالا ماینی، ایمنی -ویروس شناس در دانشگاه یوسی ال لندن و رئیس یکی از کارگروه های این کنسرسیوم می گوید:

پاسخ دستگاه ایمنی به ویروس در واقع همان واکنش بدن به ویروس در زمان ابتلا به عفونت است. اینکه در زمان ابتلا به عفونت حاد، شدت بیماری چقدر است؛ بعد از ابتلا، مصونیت چقدر دوام دارد و واکنش بدن به واکسن چگونه خواهد بود. سیستم ایمنی مبنای تمام واکنش های بدن به ویروس است.

از ابتدای ظهور ویروس کرونا، دانشمندان سعی نموده اند بفهمند بدن چگونه به این عفونت واکنش نشان می دهد. پروفسور ماینی می گوید در بیماری خفیف یا با شدت متوسط، واکنش سیستم ایمنی دقیقا همان است که در کتاب های مرجع آمده: تمام اجزای سیستم ایمنی پیچیده بدن بخوبی باهم دیگر کار می نمایند.

نبرد گلبول های سفید با ویروس کرونا (به شکل Y)

این کنسرسیوم امیدوار است متوجه نقش سیستم ایمنی در موارد وخیم بیماری کرونا گردد و بفهمد دوام مصونیت چقدر است. بتازگی محققان در هنگ کنگ، اولین مورد مستند ابتلای دوباره به کرونا را گزارش کردند. پروفسور پال موس، بازرس علمی کنسرسیوم می گوید: این یک مورد در بین میلیون ها بوده است. این نسبت را نباید نادیده بگیریم.

او می گوید اینکه به نظر می رسد پاسخ سیستم ایمنی به ویروس کرونا به مرور فروکش می نماید اسباب نگرانی بوده، اما این واقعیت که این فرد، بار دوم که کرونا گرفته هیچ علامتی نداشته، نشان می دهد سیستم ایمنی اش در توقف بیماری پیروز بوده است.

این کنسرسیوم همچنین درباره کسانی تحقیق می نماید که بدون قرار دریافت در معرض ویروس کرونا به آن مصونیت دارند. برخی تحقیقات نشان داده اند تماس با انواع دیگر ویروس کرونا که باعث سرماخوردگی عادی می گردد، سیستم ایمنی را قادر به شناسایی ویروس کرونای جدید می نماید.

پروفسور موس گفت: سوال اصلی این است که آیا ابتلا به ویروس های خفیف کرونا، می تواند از ابتلا به کرونای جدید و نوع شدید آن جلوگیری کند یا نه.

منبع: فرادید
انتشار: 10 آبان 1399 بروزرسانی: 10 آبان 1399 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 628

به "حل معمای مصونیت به کرونا؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حل معمای مصونیت به کرونا؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید