جزئیات پرداخت 42 هزار میلیارد تومان تسهیلات کرونایی

به گزارش مجله فازنما، طبق آمار ارائه شده از سوی بانک مرکزی, تا کنون حدود 42 هزار میلیارد تومان تسهیلات کرونایی پرداخت شده است. آخرین مهلت دریافت تسهیلات کرونایی به سه بخش فرهنگ، ورزش و گردشگری تا نیمه اسفند بود.

جزئیات پرداخت 42 هزار میلیارد تومان تسهیلات کرونایی

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، در راستای حفظ اشتغال بنگاه ها و صیانت از نیروهای کار، پرداخت تسهیلات حمایتی به کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا در دستور کار وزارت کار قرار گرفت و بر این اساس، 14رسته شغلی منتخب که بیشترین آسیب از شیوع ویروس کرونا را متحمل شده و دارای لیست بیمه در قالب کارفرمایی یا خویش فرمایی بودند، برای استفاده از تسهیلات مذکور به سامانه کارا معرفی شدند تا مراحل ثبت نام خود را از این طریق دنبال کنند.

در مرحله نخست پرداخت تسهیلات حمایتی کرونا، نزدیک به 14هزار میلیارد تومان تسهیلات به کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا در کشور پرداخت شده و متقاضیان به 19بانک معین شده در این حوزه معرفی شدند که مبلغ مذکور در 14رسته و 858زیر رسته تعریف شده است.

در مرحله دوم پرداخت تسهیلات کرونا نیز رقمی معادل 8000میلیارد تومان درنظر گرفته شده که قرار است به چهار بخش حمل و نقل، گردشگری، فرهنگ و هنر و ورزش اختصاص یابد.

درحالت کلی تسهیلات کرونایی در چهار بخش خانوار, اشتغال محور, بنگاه محور و وام ودیعه مسکن پرداخت شد. در بخش خانوار سرپرستان خانوار وام های یک میلیون تومانی دریافت کردند، در بخش تسهیلات اشتغال محور، کسب وکارهای 14گانه با ثبت نام در سامانه کارا، وام ارزان قیمت کرونایی گرفتند، در تسهیلات بنگاه محور یا بخشی، بنگاه های فعال آسیب دیده از کرونا در حوزه های گردشگری، فرهنگ و هنر و ورزش و جوانان به تناسب ابعاد و بازار بنگاه ها تسهیلات گرفتند و در بخش وام ودیعه مسکن نیز مستاجران، متناسب با شهرهای محل سکونت خود در کلان شهرها، مراکز استان و شهرستان ها تسهیلات حمایتی دریافت کردند.

طبق گفته مدیر اداره اعتبارات بانک مرکزی تا کنون حدود 42 هزار میلیارد تومان تسهیلات کرونایی پرداخت شده است.

شهرزاد دانشمندی, مدیر اداره اعتبارات بانک مرکزی گفت:از 700هزار میلیارد ریال اعتبارات کرونایی تصویب شده تا به امروز 421هزار میلیارد ریال تسهیلات کرونایی پرداخت شده است که سهم کسب وکارهای آسیب دیده ازکرونا 66هزار میلیارد ریال، سهم حمل و نقل23 هزار میلیارد ریال، سهم یارانه بگیران و کمک معیشتی خانوارها 285 هزار میلیارد ریال و وام ودیعه مسکن 46 هزار میلیارد ریال بوده است.

شهرزاد دانشمندی، مدیر اداره اعتبارات بانک مرکزی در گفت وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا گفت: تسهیلات کرونایی طبق مصوبه ستاد ملی کرونا و ابلاغی که شده از 15فروردین 1400متوقف خواهد شد.

وی افزود: بانک ها موظف هستند تا آخر سال تمامی تسهیلات مصوب شده را پرداخت کنند. در رابطه با تسهیلاتی که تا به امروز پذیرش نشده اند، فعلا مصوبه ای نداریم. بنابراین آنچه که در این مرحله مطرح است دریافت وثایق و مستندات لازم توسط بانک ها برای پرداخت تسهیلات است و دلیل کندی فرایند پرداخت ها همین مساله است.

دانشمندی در توضیح فرایند بازپرداخت تسهیلات هم گفت: در مساله بازپرداخت ها دو بحث وجود دارد،اول بازپرداخت تسهیلات یارانه بگیران و تسهیلات معیشتی خانوارها است که با حمایت و دقت نظام بانکی، تسهیلاتی به میزان 285هزار میلیارد ریال پرداخت شده است اما فقط 2قسط بازپرداخت شده است و 7قسط دیگر معوق مانده اند. این در حالی است که دولت و ستاد ملی مقابله با کرونا بر بازپرداخت این تسهیلات تاکید داشته اند و این بدهی جزو اولویت مطالبات بانکی و از دیون ممتاز دولت است.

مدیر اداره اعتبارات بانک مرکزی گفت: بحث دوم هم در رابطه با تمدید زمان بازپرداخت سایر تسهیلات کرونایی به کسب وکارهای آسیب دیده از کرونا، است که اخیرا بسکمک از استان ها خواستار استمهال و تمدید زمان بازپرداخت اقساط تسهیلات کرونایی شده اند،اما موافقت نشد. بنابراین می بایست طبق روال معین شده، بازپرداخت ها انجام شوند.

->

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 14 فروردین 1400 بروزرسانی: 14 فروردین 1400 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 937

به "جزئیات پرداخت 42 هزار میلیارد تومان تسهیلات کرونایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات پرداخت 42 هزار میلیارد تومان تسهیلات کرونایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید