تکذیب فشار بانک مرکزی برای تبدیل 2 میلیارد دلار به ریال

به گزارش مجله فازنما، وزیر اقتصاد گفت: هیچ فشاری به بانک مرکزی برای تبدیل 2.5 میلیارد دلار ارز به ریال وارد نکرده ایم و اساسا در این دوماه دریافت مازادی نداشته ایم.

تکذیب فشار بانک مرکزی برای تبدیل 2 میلیارد دلار به ریال

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، وزیر امور مالی و دارایی اضافه کرد: در خصوص مسائل گمرکی، تبادل تجارت و تسهیل تجارت با طرف عراقی بحث هایی داشتیم و مقرر شد رئیس کل گمرک ایران سفری به عراق داشته باشد.

وی ادامه داد: در حال حاضر سرمایه گذاری مشترک بین دو طرف انجام می گردد و سرمایه گذاران ایرانی و عراق مشغول به کار هستند، اما قرار شد سازماندهی ویژه ای در این رابطه انجام گردد تا حجم تجارت افزایش یابد.

دژپسند گفت: در رابطه با حمل و نقل ریلی نیز بحث هایی کردیم و مقرر شد فرایند را سرعت بخشیم.

وزیر امور مالی و دارایی توضیح داد: تجارت خارجی ما با عراق در سال به 12 میلیارد دلار می رسد که ما سعی داریم این حجم را توسعه دهیم. فشاری به بانک مرکزی برای تبدیل 2.5 میلیارد دلار به ریال وارد نکرده ایم.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه گفته می گردد دولت به بانک مرکزی فشار وارد می نماید تا این نهاد 2 تا 2.5 میلیارد دلار ارز را که معادل 375 هزار میلیارد تومان می گردد بفروشد و معادل ریالی آن را به دولت بدهد، شرح داد: این مطلب به هیچ وجه صحیح نیست و آن را تکذیب می کنم. اینکه گفته می گردد 2.5 میلیارد دلار معادل 375 میلیارد تومان است اصلاً این اعداد با هم سازگاری ندارند.

وزیر امور مالی و دارایی گفت: در واقع اینکه در بعضی از رسانه ها گفته می گردد دولت از بانک مرکزی خواسته است تا در عرض دو ماه که 2.5 میلیارد دلار معادل 375 هزار میلیارد تومان را برایش تبدیل به ریال نمایند اساساً صحت نداشته و تکذیب می گردد.

وی گفت: تا به امروز بجز طرح هایی که از بانک مرکزی گرفته ایم دریافت مازادی از این نهاد نداشته ایم و مطالبه ای هم نداریم.

دژپسند اعلام نمود: طبق قانون تنها 3 درصد بودجه عمومی را به عنوان تنخواه می توانیم استفاده کنیم که البته سیال است و ممکن است در زمان های مختلفی این تنخواه را تسویه کنیم. سقف تنخواه 41 هزار میلیارد تومان است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 5 تیر 1400 بروزرسانی: 5 تیر 1400 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 1076

به "تکذیب فشار بانک مرکزی برای تبدیل 2 میلیارد دلار به ریال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکذیب فشار بانک مرکزی برای تبدیل 2 میلیارد دلار به ریال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید