برچسب های آمازون برای بالا نگه داشتن غیرواقعی کتاب ها

به گزارش مجله فازنما، به گزارش خبرنگاران به نقل از دیجیتال ریدر، یک شرکت حقوقی در آمریکا به نمایندگانی از ناشران و تولید کنندگان کتاب الکترونیک در آمریکا علیه شرکت و فروشگاه آمازون شکایتی تنظیم کرده است و در دادخواست خود آورده است که فروشگاه اینترنتی آمازون به عمد باعث تورم و بالا رفتن قیمت کتاب های الکترونیک در این کشور می شود. آمازون متهم شده است که با ناشران بزرگ این کشور برای بالا بردن قیمت کتاب های الکترونیکی تبانی کرده است.

برچسب های آمازون برای بالا نگه داشتن غیرواقعی کتاب ها

شرکت حقوقی هانگز برمان در طرح این دادخواست مدعی شده است که آمازون بسیاری از ابزارهای مربوط به کنترل قیمت ها در بازار کتاب را با همکاری ناشران بزرگ دستکاری کرده و سعی در بالا نگه داشتن قیمت ها می کند. این شرکت حقوقی پیش از این در سال 2011 پرونده فیکس سیکس مربوط به بازار کتاب را مطرح کرده بود.

در دادخواست شرکت حقوقی آمده است: فروشگاه اینترنتی آمازون با همکاری پنج ناشر بزرگ آمریکا که به بیگ فایو مشهور هستند، به طور مصنوعی قیمت کتاب های الکترونیکی را در بازار بالا نگه می دارد. انتشارات پنگوئن، مک میلان، اشت، هارپرکالینز و سیمون اندشوستر بزرگترین ناشران آمریکا هستند که در این کشور با نام پنج بزرگ (Big Five) شهرت دارند.

در این دادخواست که تسلیم دادگاه ایالتی شهر نیویورک شده است، شرکت حقوقی به نمایندگی از ناشران مستقل و مصرف کنندگان ایالت های مختلف می گوید: آمازون با همکاری چند ناشر برچسبی جدید برای کتاب ها ایجاد کرده است که به محبوب ترین های کشور (MFN) مشهور شده است. آمازون با این برچسب قیمت کتاب های الکترونیکی را بالا نگه می دارد.

طبق اطلاعات درج شده در دادخواست قیمت های درج شده بر روی جلد کتاب های دارای این برچسب بسیار پایین تر بوده ولی آمازون فضایی ایجاد می کند که این کتاب ها توسط مشتری های این سایت با قیمت های بالاتری خریداری می شود. 90درصد تمام کتاب های الکترونیکی فروخته شده در آمریکا در سایت آمازون عرضه می شوند. پیش از این دادخواست مشابهی علیه شرکت اپل برای عرضه کتاب های الکترونیکی در فروشگاه آنلاینش مطرح شده بود که منجر به پایین آمدن قیمت کتاب های الکترونیک شده بود.

شرکت حقوقی در دادخواست خود از دادگاه ایالتی نیویورک خواسته است ضمن محکوم کردن آمازون و انتشارات آمریکایی خسارت ناشی از خرید کتاب های الکترونیکی با قیمت های بالا توسط مشتریان این سایت را به آنها پرداخت کند. این دادخواست یک روز بعد از آن مطرح شد که ایالت کنکتیکت آمریکا شرکت آمازون به رفتار غیر حرفه ای در بازار کتاب های الکترونیکی متهم کرده بود.

مسئولان آمازون در اولین واکنش بعد از انتشار خبر این دادخواست در خبرگزاری رویترز تمام اتهامات مربوط به تبانی با ناشران بزرگ آمریکا را رد کرده است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 3 اسفند 1399 بروزرسانی: 3 اسفند 1399 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 852

به "برچسب های آمازون برای بالا نگه داشتن غیرواقعی کتاب ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برچسب های آمازون برای بالا نگه داشتن غیرواقعی کتاب ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید