اقتصاد ما و ضرورت بازتوزیع ثروت

به گزارش مجله فازنما، در 50 سال گذشته شرایط توزیع درآمد در کشورمان با نوسانات فراوانی همراه بوده است. افزایش قیمت نفت در دهه 50، تداوم جنگ در دهه 60، تشدید تورم در دهه 70 و فشار تحریم ها در دهه های اخیر هرکدام به نوبه خود جریان توزیع درآمد را تحت تأثیر قرار داده اند. بااین حال و با صرف نظر از این نوسانات و تغییرات سریع، می توان یک جریان معنی دار را به صورت دو دوره زمانی معین در فرایند توزیع درآمد شناسایی کرد: در دوره اول یعنی از سال 1354 تا 1371 ضریب جینی از 0.502 به 0.387 کاهش یافته و در دوره دوم یعنی از سال 1371 به بعد مجددا رو به افزایش گذاشته و طبق آمار رسمی به 0.399 در سال 1398 رسیده است. کاهش قابل توجه ضریب جینی در دوره اول متأثر از سیاست های خاص دهه اول پس از پیروزی انقلاب از جمله کاهش چشمگیر ابعاد فساد اداری، کاهش فاصله حقوق و دستمزدها، فعالیت گسترده تعاونی های مسکن و مصرف اعم از محلی، کارمندی و کارگری و تلاش برای توسعه منطقه ها محروم است.

اقتصاد ما و ضرورت بازتوزیع ثروت

اما در دوره دوم با وجود تداوم سیاست های حمایتی، به دلیل سرعت گرفتن تورم و تشدید تحریم ها بار دیگر نابرابری رو به رجحان گذاشته است. تلاش برای مهار تورم، بازگرداندن رونق به اقتصاد ملی و طراحی و اجرای سیاست های بازتوزیع عایدی می تواند این حرکت صعودی را متوقف کرده و مجددا آن را در ریل کاهش قرار بدهد. اما دشواری اساسی در اقتصاد ما که به ویژه در دو دهه اخیر قد علم کرده، شرایط بسیار نامطلوب در میدان توزیع ثروت است. آمار معتبری درباره شرایط توزیع ثروت بین اقشار مختلف شهفرایندان وجود ندارد که بتوان با استناد به آن ضریب جینی را برای توزیع ثروت محاسبه و تغییرات آن در طول زمان را تجزیه و تحلیل کرد.

بااین حال با بررسی برخی قرائن و شواهد می توان افزایش سریع نابرابری توزیع ثروت در جامعه را مشاهده کرد. برای نمونه افزایش سریع زمان انتظار برای خانه دار شدن به این معنی است که دارایی هایی از نوع مهارت های شغلی در مقایسه با املاک و مستغلات به شدت گرفتار کاهش ارزش شده اند و ازآنجاکه مهارت های شغلی و دانش فنی افراد در محاسبه توزیع ثروت مدنظر قرار نمی گیرد، افزایش سریع قیمت املاک و مستغلات منتهی به افزایش سریع نابرابری توزیع ثروت در جامعه شده است. همچنین رشد چشمگیر قیمت خودروهای وارداتی نسبت به خودروهای ساخت داخل هم نشان از این تحول دارد که بخشی از دارایی در اختیار مردم به ویژه اقشار مرفه تر جامعه با سرعت بیشتری نسبت به دارایی های اقشار میانه و کم عایدی جامعه ارزشمندتر شده و بر ابعاد نابرابری در توزیع ثروت افزوده است. همین پدیده را در مورد تغییرات نسبت قیمت املاک شهری مرغوب و کم مرغوب هم می توان مشاهده کرد. این تغییر هم مشخصا به نفع اقشار مرفه بوده است.

بازنگری در شیوه تعامل با جهان خارج و برداشته شدن موانع داخلی و خارجی از سر راه توسعه صنعت و تجارت خارجی کشورمان هرچند موجبات رونق و رشد اقتصادی را فراهم ساخته و با توسعه اشتغال و مهار تورم، نابرابری توزیع عایدی را کاهش خواهد داد اما اثر این اتفاق بر روی شاخص نابرابری توزیع ثروت در مسیری فرق دارد. بخش عمده ثروت اندوزی در کشورمان در سال های گذشته از طریق دستیابی به رانت یا تجارت املاک و مستغلات اتفاق افتاده است و فعالان اقتصادی داخلی از امکان کسب سود و افزایش دارایی شان از طریق توسعه تجارت سالم با جهان خارج بهره چندانی نبرده اند. طبعا با برداشته شدن موانع این تجارت، امکان جدیدی برای ثروت اندوزی در اختیار فعالان اقتصادی قرار خواهد گرفت و ناگفته پیداست بیشترین عایدی نصیب صاحبان دارایی های کلان خواهد شد. گفتنی است ضریب جینی توزیع ثروت در سطح جهان اینک در دامنه 0.97 تا 0.98 است. البته این نابرابری حیرت انگیز صرفا مرهون حضور حدود 300 نفر از ثروتمندترین افراد جهان است که بخش قابل توجه دارایی های جهان را در تملک خود دارند. بااین حال طبعا امکان تجارت گسترده در سطح جهان و فعالیت تجاری بدون محدودیت در شکل گیری این ثروت اثر عمیقی داشته است.

به بیان دیگر اقتصاد ما به دلیل محدودیت ارتباط تجاری با جهان خارج هنوز به مرحله ای نرسیده که شاهد ظهور و حضور چنین ثروتمندانی باشیم و در صورت رسیدن به این مرحله بی تردید نابرابری توزیع ثروت از وضع موجود هم بیشتر خواهد شد. توجه به شرایط نابرابری توزیع ثروت و فرایند تغییرات آن به این دلیل اهمیت می یابد که این نابرابری موتور تغییرات نامطلوب توزیع عایدی در سال های آینده را روشن خواهد کرد. به بیان دقیق تر، اگر در یک جامعه دولت هم خود را مصروف بهبود شرایط توزیع عایدی بکند و از طریق سیاست های حمایت از اقشار محروم پیروز به کاهش قابل توجه ضریب جینی شده و درعین حال عنایتی به تغییرات نامطلوب توزیع ثروت نداشته باشد، در سال های آینده با توسعه نابرابری توزیع ثروت، نابرابری توزیع عایدی مجددا روبه افزایش گذاشته و دستاورد سال های گذشته برباد خواهد رفت.

زیرا توسعه نابرابری توزیع ثروت جامعه را روی ریل بازگشت به نظام ارباب و رعیتی قرار می دهد و همه رشته های جریان توسعه و رشد طبقه میانه را پنبه می کند. در حالت طبیعی توزیع ثروت در یک جامعه مفروض از توزیع عایدی نابرابرتر است. زیرا همواره گروهی از شهفرایندان هستند که ثروت و دارایی چندانی در تملک خود ندارند اما به دلیل مهارت های شغلی عایدی مناسبی دارند. بااین حال فاصله بین ضریب جینی برای توزیع عایدی و ضریب جینی برای توزیع ثروت نمی تواند از حد معقولی فراتر برود.

زیرا با تمرکز ثروت در اختیار گروهی معدود از شهفرایندان، به تدریج عرصه بر بقیه تنگ خواهد شد و نابرابری توزیع عایدی هم به تبعیت از نابرابری توزیع ثروت روبه رجحان خواهد گذاشت. سیاست های بازتوزیع ثروت در قدم اول با کاستن از بازدهی دارایی های مستغلاتی و سرمایه های فعال در عرصه تجارت و صنعت نسبت به بازدهی دارایی هایی از نوع مهارت های شغلی آغاز می شود. به بیان دقیق تر دولت باید تلاش کند سهم مزد در عایدی ملی در مقایسه با سهم سود و اجاره افزایش یابد. تقویت اتحادیه های کارگری با هدف افزایش قدرت چانه زنی دسته جمعی نیروی کار، افزایش اقتصادیات بر عایدیهایی با منشأ غیر از کار و افزایش اقتصادیات بر انواع دارایی می تواند مقدمات کاهش نابرابری توزیع ثروت و مهم تر از آن کاهش تأثیر منفی نابرابری توزیع ثروت بر شرایط توزیع عایدی را فراهم آورد.

همچنین دولت باید به فرایند تشکیل سرمایه های خرد و افزایش دارایی اقشار کم عایدی و میانه جامعه کمک کند. این کار از طریق تسهیل استفاده از وام مسکن برای خانه دار شدن اقشار کم عایدی، به کارگیری شیوه های کارآمد مانند اجاره به شرط تملیک یا تشکیل صندوق های مسکن و ساختمان، حمایت از سهام داران خرد در بورس و ... قابل اعمال است. بااین حال گفتنی است رفتار غیرمسئولانه در حوزه بورس در سال گذشته، شرایطی را فراهم کرد که بخشی از دارایی سهامداران خرد که اقشار کم عایدی جامعه بودند، به نفع سهام داران عمده از بین رفت که این به معنی کمک به افزایش اندازه نابرابری توزیع ثروت بود.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 30 تیر 1400 بروزرسانی: 30 تیر 1400 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 1123

به "اقتصاد ما و ضرورت بازتوزیع ثروت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقتصاد ما و ضرورت بازتوزیع ثروت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید