آسیبهای هرندی ناشی از تغییر کاربری ها نیست

به گزارش مجله فازنما، شهر: ماهیت طرح تفصیلی و اقدامات لازم برای این طرح بویژه در محله شهید هرندی در سال 1395 توسط کمیسیون ماده پنج شهرداری تهران عملا اجرا شده و شرایط تراکم، میزان طبقات و شرایطی که باید در طرح تفصیلی وجود داشته باشد، در سطح محله مناسب است.

آسیبهای هرندی ناشی از تغییر کاربری ها نیست

علی محمد سعادتی، شهردار منطقه 12 در گفتگو با شهر درباره شرایط طرح تفصیلی در محله هرندی گفت: طرح های جامع و تفصیلی تهران یک ماهیت ساختاری-راهبردی دارد و در این ماهیت عملا موضوع سرانه ها، خرید اراضی و یا کاربری ها در املاک مطرح نیست و بیان کردن مسائلی مانند ضرورت تغییر کاربری ها و اصلاح طرح تفصیلی این محله به نظر خطا در مسائل فنی بود.

او اضافه کرد: ماهیت طرح تفصیلی و اقدامات لازم برای این طرح به ویژه در محله شهید هرندی در سال 1395 توسط کمیسیون ماده پنج شهرداری تهران عملا اجرا شده و شرایط تراکم، میزان طبقات و شرایطی که باید در طرح تفصیلی به عنوان یک سند فرادستی وجود داشته باشد، در سطح محله مناسب است، حتی طرح تفصیلی در محله هرندی نسبت به سایر محلات منطقه 12، کاربردی تر و با نیازهای امروز اقتصادی- اجتماعی تطبیق بالاتری دارد.

سعادتی ادامه داد: سرانه ها و خدمات پشتیبان سکونت از جمله مدارس، مراکز بهداشتی، بوستان ها و فضاهای خدمات محله مانند میوه و تره بار و ایستگاه آتش نشانی در مجموع در طرح تفصیلی محله هرندی در شرایط مطلوبی است.

شهردار منطقه 12 با اشاره به دیگر ویژگی مناسب طرح تفصیلی محله هرندی، اضافه کرد: محله هرندی در محدوده بافت فرسوده نیز قرار گرفته است و به همین دلیل عملا صدور پروانه های ساختمانی در این محله رایگان است و کسانی که در این محله ساخت و ساز می کنند پرداخت هزینه ای را نخواهند داشت.

او با بیان اینکه از همین رو به نظر می رسد طرح تفصیلی مشکل محله هرندی نیست، بیان کرد: باید امنیت در محیط اجتماعی محله تقویت شود تا کسانی که ساخت و ساز می کنند بتوانند مخاطبینی را برای گروه املاک خود پیدا کنند تا این چرخه اقتصادی در محله بازتعریف شود. بنابراین اگر این اتفاق بیفتد عملا موضوع تعریض گذرها و بازگشایی معابر و تجمیع پلاکهای ریزدانه نیز انجام خواهد شد.

سعادتی در ادامه درباره دلیل اینکه این مسائل تا کنون در طرح تفصیلی اجرا نشده، یادآور شد: بخشی از آن توسط مردم باید اتفاق بیفتد و وقتی پلاکها ریزدانه و فرسوده هستند باید مالکین این پلاکها را توسط یک پروانه ساختمانی با هم تجمیع کنند و شهرداری نیز همه تسهیلات را فراهم کرده است. طبیعتا خرید این پلاکها و تعریف پروژه های بزرگ مقیاس در آنها در این شرایط اقتصادی کار چندان تحقق پذیری نیست.

رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر تهران بزرگ، چند هفته پیش در مصاحبه ای بر اصلاح طرح تفصیلی و تغییر برخی کاربری ها در محله هرندی تاکید و گفته بود: متاسفانه در این محله خانه های مخروبه، نیمه کاره وجود دارد که باید تکلیف آنها معین شد.

خبرنگار: علی سی پی

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 22 آبان 1399 بروزرسانی: 22 آبان 1399 گردآورنده: fazenama.ir شناسه مطلب: 655

به "آسیبهای هرندی ناشی از تغییر کاربری ها نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آسیبهای هرندی ناشی از تغییر کاربری ها نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید